Kur’an-ı Kerim Nedir

 Kur’an-ı Kerim Nedir

Duha Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Davet ve Emanettir

Kur’an-ı Kerim, Âlemlerin rabbi Rahman ve Rahim olan Allah Teâlâ’nın kelamıdır; mümin dostlarına en kutlu selamı ve en tatlı hitabıdır. Kuran-ı Kerim, kâinatın sahibi tarafından kâinatın efendisi Hz. Muhammed’e (Sallallahû Aleyhi ve Sellem) indirilmiş ve bütün insanlığa bir hidayet kitabıdır.

Kuran-ı kerim, baştan sona nur, ilim hikmet ve şifa dolu mübarek bir kitaptır. Kuran-ı Kerim, yüce Allah’ın bütün insanlığa en şerefli daveti ve emanetidir.

Kuran-ı Kerim, sözlerin en hayırlısıdır. İnsanların en hayırlısına indirilmiştir. Ümmetlerin en hayırlısına gönderilmiştir. En doğru hükümleri vermektedir. En tatlı hitaplara sahiptir. En doğru ve ilginç haberleri içermektedir. En güvenilir rehberdir. En sağlam ölçüdür. En adaletli hâkimdir. Manevi hastalıklara en etkili ilaçtır. Ruhlara ve kalplere en güzel şifadır. En özlü duadır. En faziletli zikirdir.

Kuran-ı Kerim, samimi olarak inananlar için gönüllerdeki türlü derde deva ve hastalığa şifadır. Kuran-ı Kerim, bütün insanlığa gönderilmiştir. Son ilahi kitaptır. Kendisinden önceki bütün hak kitapları, tahrif edilmemiş haliyle tasdik eder; aynı zamanda onları kontrol eder. Onlardan örnekler verir. Hepsinin ortak hükmünü ve hedefini hatırlatır. Yeni hükümler içerir. Son din İslam’ın iman, ibadet, hukuk ve ahlak esaslarını öğretir.

İbn Mes’ud (Radıyallahû Anh) şöyle demiştir.

“Kim öncekilerin ve sonrakilerin ilmini elde etmek istiyorsa Kur’an-ı Kerim’e sarılsın.”

Meal Yerine Tefsir Tercih Edilmeli

Kuran-ı Kerim’i başka bir dildeki mealinden okumak faydalıdır, fakat bu meal kuran yerine geçmez. Meal ve tefsir Kuran-ı anlamak içindir. Meal, dini yeni öğrenen kimseye tavsiye edilmez. Bu kimsenin önce, bütün ayetleri yeterince açıklayan kısa ve kolay bir tefsir okuması uygundur. Sadece meal ile amel edilmesi sakıncalıdır.

Mükellef kimseye Kuran-ı Hâkim’den namazda okuyacağı kadarını bilmesi farzdır. Bunun için her miminin bu yüce kitabı okumasını öğrenmesi gereklidir. Yaş ne olursa olsun, aklı başında herkes, yirmi günlük bir çalışma ile Kuran-ı Kerim’i yüzünden okumasını öğrenebilir.

Her namazda okumakta olduğumuz namaz surelerini muhakkak yanlışsız okumalıyız. Bir bilenin önüne gidip okuyuşumuzu kontrol ettirmeliyiz; çünkü namazda Kuran-ı Hâkim’den bir miktar okumak farzdır. Namazda okunacak şeylerin başında Fatiha suresi gelir. Namazda Fatiha’yı okumak, Hanefi mezhebinde vacip, diğer mezheplerde farzdır. Okunan ayetleri manayı bozacak şekilde okumak hem vebal olur, hem de namazı bozar. Hiç değilse namaz surelerini tam ve yanlışsız okumayı öğrenmeliyiz.

Kuran-ı Kerim’i bir beze sarıp duvara asmak, kendimizi darağacına asmaktan farksızdır. Kim ki Kur’an bilmedi, sanki dünyaya gelmedi, demektir.

Hz. Osman (Radıyallahû Anh) der ki:

“Eğer kalpleriniz temiz olsaydı. Yüce Allah’ın kelamına doymaz, onu okumaktan ve inceliklerini düşünmekten usanmazdınız.”

“Yüce Rabbim’ in kelamına hiç bakmadan ve ondan okumadan bir gün ve gece geçirmeyi sevmem.”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir