Zümer Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 Zümer Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Zümer Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Zümer Suresi'nin Fazilet ve Sırları
Zümer Suresi’nin Fazilet ve Sırları
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Zümer suresini okursa, Allah’ü Teala ona isteğini verir. ve ona Allah’tan korkanların sevabı kadar sevap verilir."(1)
 • Hazreti Aişe (Radıyallahü Anhüme) buyuruyor ki: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) İsra ve Zümer surelerini okumadan uyumazdı.(2)
 • Cerir (Radıyallahü Anh) dediki: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ashabdan bir topluluğa şöyle buyurdu ki: "Her kim Zümer suresinin son ayetlerini (67-75 ayetleri) okuduğunda (manasını düşünür ve Allah korkusundan) ağlarsa, cennet ona vacip olur." Sonra o ayetleri okudu. Bizden kimisi ağladı, kimisi de ağlamadı. Ağlamayanlar: "Ey Allah’ın Resulü! Biz ağlamaya gayret ettik, fakat ağlayamadık" deyince Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "O ayetleri bir daha okuyacağım, ağlamayanlar bu defa ağlamaya gayret etsin (hiç olmazsa, ağlar gibi yapsınlar)."(3)
 • Halk içinde aziz ve muhterem olmak için okunur.
 • Her gün okuyan, Allah’ü Teala’nın sonsuz nimetlerine kavuşur.
 • Bu sureyi okuduktan sonra yapılan dua reddolunmaz.
 • İnsanları zalimlerin şerrinden kurtarmak için Zümet suresinin 68-69. ayetleri okunup dua edilmelidir.

Dipnot ve Kaynaklar

 1. Ebu Suud Efendi, Ebû Suud Tefsiri (İrşadü Aklis-Selim), 7/265
 2. Tirmizi, Fedailü’l-Kuran’an, 2920
 3. Taberani, el-Kebir, 2397; Ali el-Müttaki, Kenzül-Ummal, 1/592, no.2695

Ömer SEYHAN

1983 Muş doğumlu, Şubat 2007'den beri evli ve bir çocuk babasıdır. Belli dönem ve sürelerde Muş, Ankara, Bursa, Hatay, Adıyaman, Kütahya, İstanbul, Diyarbakır ve Eskişehir illerinde ikamet etmiş, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce bilmekte olup, halen Eskişehir'de yaşamaktadır.

Benzer Yazılar

1 Comment

 • ben tv de görmüştüm hiç bir surede ağlamamıştım anlamını bilmedğin halde okunurken ağladım o kadar güzel okuyordu k i..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir