Yûsuf Suresinin Fazilet ve Esrarları (Sırları)

 Yûsuf Suresinin Fazilet ve Esrarları (Sırları)

Yûsuf Suresinin Fazileti ve Sırları Hakkında

Yûsuf Suresinin Fazileti ve Sırları Hakkında
Yûsuf Suresinin Fazileti ve Sırları Hakkında

Yûsuf Suresinin Fazileti Hakkında Hadisi Şerifler

 1. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Mühakkak herhangi bir Müslüman Yûsuf suresini okursa yahut evlatlarına, ehline veya hizmetçilerine öğretirse, Allahü Teala sekerât-ı mevtini (ruhunu teslim etme anını) kolaylaştırır ve ona o kadar iman kuvveti verir ki, o kişi hiçbir müslümana karşı haset etmez."(1)

Yûsuf Suresinin Sırları Hakkında Rivayetler

 1. İzzet ve saadete nail olup, bahtın açılması için okunur.
 2. Hasretini çektiği kimseye kavuşmak için okursa, isteği gerçekleşir.
 3. Hergün okuyan, herkese şirin gözükür; ruhunu kolaylıkla teslim eder.
 4. Herkim Yûsuf suresinin tamamıonı bir kağıda yazar, su dolu kabın içerisinde beklettikten sonra o sudan içmeye devam ederse, dileği kabul olunur ve herkes tarafından sevilip takdir görür.
 5. Her kim eşinin kendisini çok sevmesini ve namusunu koruması niyetiyle Yûsuf suresinin tamamını yazar ve eşinin boynuna asarsa, dilediği bi-iznillah gerçekleşir.
 6. Bir kimse bir şey yapmak istediği halde kendisini bezginlik ve uyuşukluktan kurtaramıyorsa, çalıştığı halde işi kötüye gidiyorsa, şu reçeteyi uygular

  Kamerî ayların ilk Perşembe gününü oruç tutar, gecesinde de Yûsuf suresinin tamamını okur ve Cuma gününü de oruçla geçirir ve Cuma namazı ile ikindi namazı arasında Yûsuf Suresinin 54-56. âyeti kerimelerini bir kağıt üzerine yazar, akşamleyin iftar ettikten sonra da Yûsuf suresi baştan sona kadar okur, 100 kere "Sünhanellahi vel-hamdü
  lillahi velâ ilâhe illlahü vallahü ekber
  " dedikten sonra 100 kere de istiğfar eder ve uykuya yatar, sabah olduğunda hiç kimseyle kötülük yapmayacağına söz verir ve daha önce yazmış olduğu âyet-i kerimeyi iş yerinin ön kapısına asar. Umulur ki işleri açılır.

 7. Suçu olmadığı halde hapse atılan veya zulmeden bir kişiden kurtulmak isteyen kişi, Yûsuf suresinin 99-100. ayetletini yazıp muska şeklinde yaptıktan sonra sağ pazusuna bağlamalı ve bu ayetleri okumaya devam etmelidir.

Dipnotlar

 1. Kadı Beyzavi, Beyzavi Tefsir (Envarut-Tenzil ve Esrarut-Te’vil), 1/499

23 Comments

 • Hasretini çektiğim kişiye kavuşmak için nasıl niyet edeceğim

 • Kavusmak için okuyacağım okuma aşağı varmi acaba?

 • Mrhb kagida nasil yazacagiz kuranda yazildigi gibimi

  • Aleykum Selam evet aynen öyle Kur’an-ı kerim’de nasıl yazıyorsa öyle :)

 • Hepsini mi ezberlemek mi gerek öyle mi uyumak laxim

 • Ömer bey merhabalar,
  Benim bir dileğim var ve ben Yusuf süresini Arapça olarak yazdım ve suda beklettim. Şimdide suyu içiyorum ve duamı ediyorum. Benim size sorum şu; beklettiğim suyu isteği olan yakınlarıma da verebilir miyim yoksa sadece ben mi içmeliyim.Birde ben su bitmeden hep üzerine su eklemeyi düşünüyorum isteğim kabul olana kadar.Sizce olur mu?

 • Baskası yaZdırıp içsek olurmu ve yazdırıp fotokobi makinesiule ceksek yanınızda taşısak olurmu

  • olur seda hanım,

 • ALLAH razı olsun ömer bey.insanların dertlerine derman olmaya çalışıyorsunuz. RABBIM ne duaniz varsa kabul eyler INSALLAH. ALLAH sizin gibi insanlarımızi basimizdan eksik etmesin INŞALLAH.selam ve dua ile. ..

  • Allah’u teala razı olsun Cemi ümmeti Muhammed’den. Özellikle internette tüm sıkıntıları için büyü ve tılsım arayan birç ok insan bulunuyor. Bu insanlara kuran’ı kerimin her şeyde olduğu gibi maddi ve manevi hastalıklar içinde şifa olduğunu anlatma gayesindeyiz. Yalancı havas ilmi sahibi dolandırıcı kişilerden kurtulmalarına vesile olmak istiyoruz. Derdi veren Rabbim dermanınıda göndermiştir yeter ki kul sabredip Dermanı rabbimden istesin.

 • Bu duayı elimizle yazacağız kağıda yoksa bilgisayardan çıktı alsak da olur mu ?

  • elinizle kağıda yazacaksınız.

 • bu rivayetler Alimler tarafından mı nakledilmiş yani nasıl ulaşmış bugüne çünkü Kuran ayetleri çok nazenin ve bir besmelesi bile sayfalara sığmıyacak mahiyette anlam taşıyor yanlış akş edilmiyor demi. kadı beyzavi mi yazmış yada söylemiş. bi aydınlatın beni lütfen çünkü derdim var bunuda Kuranda bulmayı çok istyrum

  • Gökhan bey,

   Bu tür nakledilmiş fazilet ve sırlar elbette Kur’an-ı kerimde belirtilmemiştir. Ancak bazıları Hadis-i Şeriflerde bazıları zamanlarının Evliya yani Allah dostu kamil zaatların işaretleriyle bazılarıda sizinde ismini zikrettiğiniz büyük alimlerin işaretiyle bize ulaşmıştır. Hepside Haktır Ancak burda unutulmaması gereken nokta şudur, Bizi dertten kurtaracak olan Sadece ve Sadece yüce ALLAH’tır, yoksa bizi eğer Allah’u teala dilemezse Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bile kurtaramaz, (Nite kim ümmetinden bazı kişiler efendimize (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) unutturulacak, Cehennem bekçisi Malik hatırlatacak… neyse) biz Peygamberimizi (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i vesile kılarak Kur’an-ı Kerim’i vesile kılarak büyük evliya ve zatları vesile kılarak Allah’tan istiyoruz. Çünkü onların yeri Allah katında başkadır onlar naz niyaz ve şefaat makamındalar. Onların isteği geri çevrilmez.

   Bazı sureler bu sebeple farklı farklı dertler için okunur sırf Allah dualarımızı kabul buyursun diye. Siz Ne Derdiniz varsa onun için sitemizde araştırarak reçeteye uygun şekilde okuyun, takdir hûdanındır vesselam. Gönlünüzü ferah tutun…

   Selam ve Dua il

 • Peki yusuf suresinin arapca yazilisini okursak da olurmu acaba arapca okumasini bilmiyorum.
  Ve yusuf suresini okumadan önce abdest almamiz lazim mi ve sureyi okumadan önce baska bisey okumamiz lazimmi

  • Arap Harflerinin Türkçe karşılığı olmayanlar var. Doğru bir şekilde o harfi çıkarmazsanız farklı bir mana vermiş olursunuz buda kuran ayeti değil başka bir şey olmuş olur. O sebeple Arapçasından okumanız gerekiyor.

   Kur’an-ı Kerim okumadan önce abdestli olmak gerekiyor çünkü Kur’an’a abdestsiz dokunulmaz. Eğer ezberden okunacaksa o zaman abdest almak edeben daha uygun bir davranış olur.

  • Ben kavusmal icin okucaktim,, nasil niyet etmeliyim nasil uygulamaliyim yardimci olabilir misiniz?

 • arapça yazmayı bilmiyorum türkçe yazsam olur mu

  • malesef olmuyor. Birinden yardım alabilirsiniz.

 • Herkim Yûsuf suresinin tamamıonı bir kağıda yazar, su dolu kabın içerisinde beklettikten sonra o sudan içmeye devam ederse, dileği kabul olunur ve herkes tarafından sevilip takdir görür demişsiniz. sudan bir kere mi içmek gerekiyor kaç kere içilmeli

  • belirli bir süre kaynaklarda belirtilmiyor.

   • Arapça okunuşunu yazsak olur mu kağıda ?

    • malesef merve hanım olmaz,

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir