Vakıa Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 Vakıa Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Vakıa Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Vakıa Suresi'nin Fazilet ve Sırları
Vakıa Suresi’nin Fazilet ve Sırları
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim her gece Vakıa Suresini okursa, ona asla fakirlik isabet etmez."(1)

  Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) vefat edeceği vakit müminlerin emiri olan Hazreti Osman (Radıyallahü Anh) onu ziyarete gelir. Ona "Neden şikayetin var?" deyince, o şöyle der: "Doktor beni hasta etti. Artık bana kim derman olabilir." O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): "Sana devlet hazinesinden maaş bağlatayım mı? deyince, O: "İstemez" der. O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): "Arkanda kızlar bırakacaksın onlara lazım olur" deyince, Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) yukarıda zikredilen hadisi şerifi rivayet ederek: "Ben kızlarıma her gece Vakıa Suresini okumalarını emrettim, onlarda buna devam ediyorlar. Dolayısıyla onlarda muhtaç olmazlar " der.(2)

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Vakıa Suresi, zenginlik suresidir. Onu okuyunuz ve o sureyi kadınlarınıza ve çocuklarınıza da öğretiniz."(3)

Rivayet Edildi ki:

 • Bu sureyi okumaya devam eden kimse, fakirlikten emin olur, dünya kendiliğinden ayağına gelir.
 • Her gün sabah ve akşam bu sureyi okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmeden dünyadan göçer. Hayatı boyunca başka hiçbir tehlike yüzü de görmez.
 • İkindi namazından sonra 14 defa okunursa, rızık yağmur gibi yağar, Allah’u Teala işlerini kolaylaştırır. Bu bereketli surenin her gece akşam namazından sonra okunması tavsiye edilmiştir. Rızık, fakirlik ve yoksulluktan kurtulup zenginlik nimetine kavuşmak için okuyanlar, akşam namazından sonra okumaya devam etmelidirler.
 • Bu sureyi ara vermeksizin 40 gün 40 defa okuyan kişi, asla fakirlik çekmez. Allah’u Teala o kişiye yorulmadan ve günaha girmeden helal rızıklar nasip eder.
 • Ölmekte olan bir kişiye Vakıa Suresi okunursa, münker ve nekir meleklerinin suallerine kolaylıkla cevap verir.
 • Ariflerden bazıları demişlerdir ki: "Ölmüş bir kimsenin üzerine Vakı Suresi okunursa, meyyitin acı ve ıstırabı hafifler. Ölümle burun buruna gelen ve cen vermekte olan ağır bir hastanın üzerine okunursa, imanla göçmesine vesile olur. Azrail (aleyhhisselam) da o kimseye karşı çok nazik davranır. Abdestli olarak her gün sabah akşam bu sureyi birer defa okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmez ve hiçbir tehlike yüzü görmez."
 • İmam Kurtubi (Rahimehullah) buyuruyor ki: "Tohum ekerken E’üzü-Besmele’den sora Vakıa suresinin 63-64. ayetleri ve zikredilen duayı okumak müstehaptır. Ayrıca ekine isabet edecek zararın uzaklaştırılmasına vesile olur.

  Tohum Ekerken Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua
  Tohum Ekerken Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua
 • İdrar yollarında rahatsızlığı olan kişi, Vakıa Suresinin 5-6. ayetleri ile Hakka Suresinin 14. ayetlerini yazıp zemzem suyunun içinde beklettikten sonra içerse, bi-iznillah hastalığına şifa olur.

Dipnot ve Kaynaklar

 1. Beyhaki, Şu’abül-İmân, 2/491; İbni Sünni, Sahih, 680
 2. İbni Kesir Tefsiri, 4/281; Nefefi Tefsir, 4/222
 3. Fethu’l-Kadir, 5/146; Tıbyan Tefsiri, Vakı’a Suresi

127 Comments

 • ne güzel sizin adınıza sevindim.bende 1,5 aydır okumaya devam ediyorum

 • Bayanlar için 40 gün ara vermeden okumak imkansız ezbere bilmeyenler için nasıl yapmamız lazım hocam ara verip tekrar devam etsek oluyormu ?

  • Hayız halinde ara verip 40’a tamamlanabilir inşaallah

 • Babam çok borçluydu kardeşim kredi çekti birazını kapattı fakat biraz daha var bi kardeşime üzülüyorum bi babama ne yapacağımı şaşırdım babam 50 yaşında hiç bi işi yok ben evliyim onları düşünmekten yoruldum evimle ilgilenemez oldum siteyi yeni gördüm vakıa süresini okusam faydası olur mu

  • Gamze hanım, ben kendim 2016 başında ciddi bir maddi sıkıntıya düştüm ve neredeyse her gün vakıa suresini okudum ve okumaya devam ediyorum. Tüm sıkıntılarım’dan şu an kurtuldum gerçekten faydasını görürsünüz.

  • Vakia suresi öyle bir nimettirki bunu ancak veliler Peygamberler ve siddiklar hakkiyla bilirler.
   Buna devam eden hic bir mümin madur kalamaz insallah. Allah yardimcimiz olsun

 • Selamun aleykum hocam ben yurtdisina evlendim ve buraya geldik esimin ruhsal problemleri var cok sinirli ve her saniye seytana yenik dusuyo bu ramazan kendi istegiyle iyi kotu ramazan orucunu tutuyor ve 4 rekat namaz kiliyo ogretmek istiyorum ben boyle ogrendim diyo iyi bir hayat surmek istiyo ama kendi egoizmi yuzunden kendinede bizede hayati zehir ediyo hep dua edip yardim istiyorum allahtan helal kildigin esimi haramdan kurtar rabbim diye sizin tavsiye edeceginiz bir dua varmi ben birde evlat sahibi olmak istiyorum bunun icin bir duaniz varmidir hocam allah razi olsun sizdende vesile olanlardanda

 • Selam aleyküm hocam ben arapça okumasını bilmiyorum sadece türkçe bilyorum nasıl yapim

 • Selamaleykum bende 61 gündür düzenli olarak okuyorum sabah 1 akşam 1 ikindi namazın dan sonra 14 kere okuyorum ezbereledim yalnız sorum şu babamın yanın da çalışıyorum okumam dan dolayı Allah bana rızık kapısı açarmı yine

 • ben de 2 aydır vakıa süresini okuyorum sabah akşam 1 ikindi namazın dan sonra 14 kere yalnız şu anda iş yapmıyorum okuduğum dan dolayı işim olurmu

 • Yorumları görünce yazmak istedim size.ben doğdum doğali babamın hep borcu var tam ödedim diyor feraha ericez diyoruz hep bi sorun olup tepetaklak olduk. Zamanla büyüden şüphelenik ve bir kac hocaya gittik babama kara büyü yapıldığı söylendi bütün gittiğimiz hocalar ölmesi için yapıldığı fakat babam cok yardımsever biri olduğu icin tutmamis maddi konuda yapıldığını söylediler. Hocalara para vermek istemiyoruz bozdurma bahanesiyle bir sürü para istiyorlar.her gece ayetel kursiyi 170 kere felak nasi 100 kere butun tespihatlari yapmaya calisiyrm borctan kurtulmak için vakiayi da basliycam bu geceden itibaren okumaya lutfen yardim edin allaha sığınmak icin baska ne okuyabiliriz. Bütün islerimiz allak bullak oluyr kismetlerimiz hep kapalı allah rızası icin yardim edin.

 • Selamun aleykum , vakıa suresini çok okumak istiyorum yanlız arapçayı bilmiyorum , türkçe arapça okunuşunu okusam olurmu acaba ?

 • Selâmün aleyküm benim sorum şöyle ben arapça bilmiyorum sureleri Türkçeden okuyorum bende faziletlerinden nail olur muyum türkçe okumanın bir sakıncası var mi tşkler.

 • Ben alti senedir bi fiil hersabah okudum birtek gün olsun odeme sıkıntısı cekmedim.allaha bin sukurki birgün olsun ödünç almak zorunda kalmadim..cokmu zenginim hayir ama huzurluyum

 • selamün aleyküm sadece sunu demek istiyorum allah yar ve yardimcimiz olsun bide her soruya cevap verenlere ALLAh ‘ta inşaALLAH her istediginizi kat ve katini verir hergun yasin muhammed rahman ve vaki’a yi kesintisiz okuyorum 2 sene içinde ne ler yaşadigimi soylesem sanirim gunler yetmez.

  • ne güzel sizin adınıza sevindim.bende 1,5 aydır okumaya devam ediyorum

 • merhaba,

  oncelıkle ınsanlara karsı fayda bılgıler paylastıgınız ıcın teşekkürler.
  herkesın olduğu gibi benimde derdim eşimin aileme karşı tutumu onları istememesi ben ailemide eşimide cok iyi tanıyorum bu durumn bu hale gelmesı sebebı kayınvaldem esım ılkbasta onlara karsı cok ıyıydı bırkle aıleme gdrdık kaldırdık hıc sıkntı yoktu ama kayınvaldem kıskanclıgından alt yapısını ıyı yaptı oglunun sımdı evde aılemın adını bıle konusmıyor sankı kan davası varmıs gbı hocaya bıle gıttım bunun ıcın buyu yapıldıgını soyledı dualr verdı esımde ben de namaz kılan okumus ınsanlarız ama bunlar yetrlı degıl cok darlanıyorum sıkılıyrum ozelıkle annemın uzulmesıne dayanımıyorum benımde bır evladım var cok canım acıyor uzuluyorum. ne yapcagımı bılmıyorum gece gunduz yalvaıyorum ALLAH ıma nerde sıkılmıs kullu varsa hepsıne ıcınde de bana yardım etsin.. evde ki hzurszluk hıc bır seye benzemıyor. ne olur okuyabılcegım duaa

  allah hepımızın yar ve yardımcı olsun

 • ikindi namazın dan sonra 1 kere okusak olmazmı ben sabah akşam okuyorum da ikindi namazın dan sonra illa 14 okumak şartmı

 • Merhaba bende Vakıa suresini okuyanlardanim yaklasik 1 aydir okuyorum ve gergercektrn cok faydali bi dua ilk basladigimda cok dardaydim bi gelirim yoktu psikolojik olarakta bu beni etkiliyodu sonradan Vakıa suresini arastirdim okumaya basladim suanda allahima şükürler olsun ki elim bollandi güzel riziklar nasip oldu herkezin okumasini tavsiye ederim.

 • bende vakıa süresine başlamadan önce parasal yönden çok sıkıntı çekiyordum 2 aydır sabah akşam birer defa ikindi namazınn dan sonra 14 okumaya başladıminanırmısınız cüzdanım parasız kalmıyor dünya ayağıma geldi ömer seyhan kardeşimize zsorum olacak sabah akşam ikindi namazın dan sonra diğer vakitlerde gereklimi vakıa süresini

 • Selamun Aleyküm öncelikle bi konuda yardıma ihtiyacım var benim 5.6 ay boyunca vakıa süresini okudum çok şükür Rabbime eşim iş buldu insanlara muhtaç olmaktan kurtulduk hiç beklemediğim yerlerden rızıklar geldi ve ben öyle bi hata yaptımki birden rahatlığı görünce herşeyi bıraktım vakıa süresini günlük çektiğim zikirlerimi birden yine sıkıntı çekmeye başladık sebebini biliyorum ama ben vakıa süresini arapça ve Latince deyil direk türkçe okuyorum ve arkasına ismi Azam duasını okuyup bitiriyorum yardıma şurda ihtiyacım var geri başlarsam Rabbim affedip bagışlarmı beni tövbe edip yeniden başlamak istiyorum bi daha aynı hatayı yapmamak için bide yaptıklarım dogrumudur sizce türkçe okumak..teşekkür ederim Selam ve Dua ile kalın..

 • selamün aleyküm
  ben her sabah ve gece yatmadan önce fetih ve vakıa surelerini okuyorum bu doğrumudur bu şekilde okumam bilgi verirseniz çok memnun olurum
  Allah a emanet ol

  • güzel bir davranıştır inşaallah okumaya devam edin bence :) hem Kur’an okumak kadar güzel bir davranış neden yanlış olsun ki :)

  • vakıa ve yasın suresini okursakda olur selam ve dua ile

 • SELAMÜNALEYKÜM ARKADAŞLAR SORUMŞU KAFAMA TAKILIYOR .BEN HERGÜN VAKIA YASİNİ ŞERİF VE RAHMAN SURELERİNİ OKUYORUM HEPSİNİN FAZİLETİDE BÜYÜK. OKUYUNCA HEPSİNİ RAHMETLİ BABAMA BAĞIŞ YAPIYORUM ONUN İÇİNDİRKİ BAĞIŞ YAPTIM AMA BEN KENDİM BU SURELERİN FAZİLETLERİNE NAİL OLUYORMUYUM ACABA YANİ HEM BAĞIŞ YAPIYOM HEM KENDİM FAZİLETTLERİNE NAİL OLMAK İSTİYORUM OLURMU BÖLE ACABA YOKSA FAZİLETLERİNDEN NAİL OLMAM İÇİN BAĞIŞ YAPMAMAMI GEREKİR TEŞEKKÜRLER

  • Elbette fazileti sizin içindir, siz sevabını bağışlıyorsunuz. Bu güzel amelinizede devam edin. İnşaallah

 • Öncelikle selamün aleyküm. Benimde bir miktar borcum var ticaret yaptım olmadı ordan zarar gördüm birde arkadaş kurbanı olunca durum buraya geldi. Aslında mesleğim var memurum hemde gurur verici bir mesleğim var J.ö.h uzman çavuşum. Ailemin durumu yok parada öyle az buzda değil haberleri bile yok hep kolum kırıldı yeni içinde kaldı. Kimseye anlatmadım derdimi sustum şu an 3 yıllık nişanlım bile bilmiyor. Bizim meslekte işin içine resmi evrak yani haciz icra girince meslekten men ediyorlar. Düşündüm ailemin yüzüne nasıl bakarım dedim aklıma neler getirdim nişanlıma bir veda mektubu aileme mektup bırakıp intahar bile planladım aklıma getirdim. Kuran okumasını bilmezdim ki hala bilmiyorum namaz cumadan cuma oda görevde değilsen gidersin kısaca biraz dünyası için yaşayandım. Sonra baktım ki dünya gerçekten böyle değil öbür taraf var oturdum intahar etsem ne olur diye akıl almaz hikayeler okudum ve sonra vaz geçtim. Belki öbür tarafta çekeceğim azap yüzünden belkide başka etken bilmiyorum o an ne düşündüm ama bu duaları araştırırken söz verdim kendime yaşamak için sırf böyle duruma etrafımdaki allah kulları düşmesin diye. Artık namaz kılıyorum, dua ediyorum araştırıyorum halimi vaktimi düzeltmek için çaba harcıyorum yaşamak için sırf ibret olayım belki bir allah kulunu ona şirk koşmaktan hem maddi hem manevi kurtarırım diye. Söz verdim kendime dediğim gibi şimdide elimden geldikçe yapıyorum da ilerde bir gün gerçekten durumum iyi olursa dünyadan göçerken malımın çoğu yine dünyada allah kullarında kalıcak azı evlatlarıma nasip olursa gerisi benim gibi bu durumda olanlara gidecek buda huzurunuzda benim sözüm olsun sizide şahid koştım.

 • Selamun aleykum öncelikle butun yorumlarinizi tek tek okudum ve bazi yorumlarda gozlerim doldu o kdar guzel yorumlar yapilmiski ve o kdar guzel anlasilir sekilde cevaplar verilmiski ALLAH razi olsun sizden …
  Ben. Vakia süresini okumayi surekli aklimdan geciriyodum ama hic okumuyordum ilk defa bu gece abdest alip 1 kere okudum insallah arkasida glicek bu kdar gzel ve olumlu yorumlari okuyunca kalkip bidaha duayi okuyasim geldi ..
  Bizimde cok borcumuz var ve ben cok huzursuz oluyorum piskolojim bozuldu cok sinirli asabi bi insan olmaya basladim evimizde huzur var ama bereketimiz yok iki kucuk cocugum var ve ben bazen onlara yedircek hic bisey bulamiyorum ..
  Ama yinede her halimize rabbime şükrediyorumki bizden daha cok kotu durumda olanlar var die ..
  Bende yorum ypmisken bir soru sormak istiyorum ben ev hanimiyim ve hicbi gelirim yok esim ccalisiyor ama kisin işleri cok aksiyor hava sartlari nedeniyle calismiyorlar esim pek dua etmez esime vakia suresini okumasini soylesem bir iki gun okur sonra yine ihmal eder ben artik hergun okuyucam benm okumamla esimin okumasi arasinda fark olurmu yani demek istedigim calisan o ..o.. okursami daha i olur evimizin bereketi icin yoksa ben okuyuncami daha ii olur uzun oldu hakkinizi helal edin dualariniza benide alin ..dua ile kalin..

 • ben arapça bilmiyorum vakıa suresini türçe olarak okuya bilirmiyim

 • Herkese s.a…
  Yorumlarinizi dikkatle okudum allahu teala bütün sıkıntılı kardeşlerimize biran evvel yardım eder ınş.ben bu duayı yaklaşık bir ay once youtubedan kabe imamı nin kira atina hayran kaldığım için dinlemiştim sonra mealinde bakıp çok etkilenmiştim o günden beri günde 5 10 kere okuyorum dinliyorum bugün biraz evvel faziletine bakmak için sitemize girdim fazilet buyruklarinin hepsi üzerimde dükkanım daha derli daha toplu borcum dan alacağımdan kazancimdan daha emin bihayat suruyorum allah herkese nasip etsin.

 • Selamın Aleyküm
  Bende 2 gündür Vakıa suresini ve fetih suresini okuyorum. Arapçam çok iyi değil o yüzden kuran okurken bir yandan da internetten hocaların okumasından takip ediyorum yetişemediğim yerleri gözümle takip ediyorum bu şekilde devam edebilir miyim?
  Dua ile,
  Allah’a emanet olun.

  • elebette devam edebilirsiniz bu sayede okumanızda düzelmiş olur.

 • Selamün aleyküm arkadaşlar. dün buldum burayı. sizin gibi aynı sıkıntıları bende yaşıyorum… yorumları görünce çok duygunlandım ve içerlendim.. bende yaşadıklarımı yazmak istedim. sureyi dün yatsı namazından sonra vakıa suresini ve arındından da yasini şerifiyeyi okudum. arkadaşlar inan ki insanın üzerinde bir tuhaf şeyler oluyor. anlatamıyorum hani derler ya anlatılmaz yaşanır die aynı şekil bende öleyim. şunu söleyim akşam okuyup yatıtım gündüzl iise telefondan dinliyorum.. dinlerken paramı kazanıyorum hayır müşterimmi gelior hayır ama o esikisi gibi ruhum daralmıyor nefes almakra zorlanmıyorum anlam vermediğim bi huzur sanki hiç borçlu değilim sadece kendi kendime diorum ki sabret sabret sabret bunu sanki ben değilim içim de başka birisi varmış gbi oluyorum. sevdiğim kişiye kavuşamayıp şu an ailesi tarafından başka bi akrabası ile görüştürülüren evlendirmeyi isteyip ve gün geçktikçe kafayı yiyen bu arkadaşınız buqün ne olduysa düşünmüyor aksine rabbim şuna tüm kalbimle inanıyorum ki sen izin vermedikten sonra hiç bir şey olmayacağına sen izin verip hiç bir engel karşısında duramıyacağına tüm kalbimle inanıyorum güç kuvvet ver ya rabbi diorum. şu an yazdğım satırlarda gözlerim dolu dolu oluyor. şunu sölemek istiyorum arkadaşlar her ne kadar dara düşsekde her ne kadar çaresiz kalsak da rabbimiz var. istemesini bilmeliyiz olmuyorsa inan ki o işte de bir hayır vardır. sizin göremedinizi rabbim görüyordur bunu anlamak zor ama zamanla gördükçe insan anlıyor. bu qün ki yaşadıklarımı sizinle paylaştım.. rabbim sizleri korusun rabbim hepinize hayırlı kapılar açar da bu 3 qünlük dünyada daha fazla sıkıntı çekmezsiniz. ALLAHA emanet olun

  • Aleykum Selam masum bey, sitemizdeki yorum sisteminde gerçekleşen bir arızadan dolayı yorumunuzu geç yayınladım bunun için özür dilerim. yazınızı sonuna kadar okudum. Gerçekten size hak vermemek mümkün değil, Allah’u teala tüm islam alemine ve müslümanlara yardım etsin. Amin.

  • Bu duygular bendede oldu. Maddi sıkıntı içerisinde kıvranıyordum 2, 3 ay önce, bu yetmezmiş gibi zalimin biri haksız bir dava açtı bana. Tebliğgatı aldığımda dünyam hepten kararmıştı. Ama sanki o tebliğgat sonuydu sıkıntılarımın. Tebliğgatı aldığımın ertesi günü büyük bir ferahlık hissettim. Maddi durum aynıydı oysa. Fakat sonra “sonsuz hamd ü senalar olsun rabbime ki” borçlarımı ödeyecek, hatta üzerine para biriktirecek hale geldim. Semtimizdeki camii inşaatına yardımlar yaptım. 1 senede yapamadığımı üç ayda yaptım. Sebep aradım. Buldum. Bu değişiklik olmadan önce hergece Vakia suresini okumaya başlamıştım. Kesinlikle rabbimin inayet ve keremi ile Vakia suresini okumanın fazileti tezahür etti.

 • selamün aleyküm bu yazımı burda yazmakda ne kadar dorgu yapıyorum onuda bilmiyorum hakkınızı helal edınız halimizi ALLAHU TEALA ARZ ETMEK lazım nıyetınde böyle yazdım yanlısım varsada hakkınızı helal edınız ben esnafım şükür aldıgım mal bellı sattıgım mal da bellı ama bir türlü kendimi borçtan kurtaramıyorum borçu borçla kapatıyorum kredi kartlarına olan borcum günden güne büyümekde ne yapacagımı bilemiyorum çok daralıyorum ne yapacagımı bilemiyorum borçtan kurtulma duası okuyorum tesbıhlerımı cekıyorum namazlarımı kılıyorum dua da edıyorum ama bir türlü borçlarım dan kurtulamıyorum bu gün itibarıyle vakıa suresını ınsallah düzenli okurum bana başka yapacagım bir sey varsa benı aydınlatırmısınız rica etsem dua nızı beklerım…

  • erdal bey,

   Allah cemi cümlemizin yardımcısı olsun, Allah’u Teala tüm borçlulara yardım etsin tez zamanda borçları ödeyebilmeyi nasip etsin. Öncelikle eğer borçlarınızı ödemek istiyorsanız sonu ne olursa olsun, Haram ve şüpheli her şeyden uzak durmanız gerekiyor. Yani kredi kartı ödenmeyince faize giriyor ve bir noktada banak sistemine bulaşarak malınızın bereketini kaçırıyorsunuz. Şunu asla unutmayın Haram yağmur gibi yağar helal damla damla gelir. Az da olsa öz de ola helal olması için çalışın. Bankaalr iel konuşup borcunuzu yapılandırın ve taksitleriniz dışında bir daha bulaşmamaya özen gösterin. Yediğinzi ve içtiğinzi her şeye dikakt edin. Haram olası bir yana şüpheli olan bir şey bile yeseniz ve içseniz bu size sirayet edecektir. Bu tür durumlar duaların Allah’a ulaşmasına engel olur.

   Dediğim gibi sabır ve sükunet inşaallah sonu hayır olacaktır. Allah’a yönelip ondan dileyelim.

   Selam ve Dua ile

   • öncelıkle alaknız için ayrıca tşk ederim elşmden geldigince dikkat ederım harama ve bilmeyerek olmuşşsada tövbe eder RABBIME YÖNELIRIM dua ederim esnaf oldugumdan borçlu olmakdan ve borçlu ölmekden de korkarım INSALLAH ALLAHU TEALANIN IZNIYLE BORÇLARIMI ÖDUYEREKDAHA TEMKINLI DAHA DIKKATLI OLMAYA GAYRET gösterecegim inşallahu teala dua ederım ve sizdende ve yorumlarımızı okuyan kardeslerımızden de dua beklerım ….

 • bende yeni başladım okumaya inşallah faydasını görücem

  • selam arkadas kesınlıkle goreceksınız öyle bır yardım destek gelıyorkı aklınız ermez ınanın buna allah yolunuzu acık etsın

 • merhabalar…benim bir sorum var…insaallah cevap verirsiniz,zira bir cevap ariyorum…ben vakia suresini yillarca okudum,faydasini gordum,islerim biraz duzene girdi…fakat son bir yildir ayni duzende okumama ragmen islerim tepe takla oldu…ustumde buyu yada nazar olmasindan supheleniyorum….neden boyle olmus olabilir…ne olur cevap verirmisiniz….

  • Dünya imtihan dünyası, Allah’u teala kur’an-ı Kerimde biz sizi evlatlarınızla, malınızla imtihan ederiz. Size düşen görev bunun imtihan olduğunu bilmek ve Allah’a daha fazla kulluk göstermek, dualara sarılmak ve sıkıntılarınızı sadece Allah’a anlatmak, Sabır göstermektir. Rabbim ne takdir buyurursa o olu. zira mülk onundur.

 • Merhabalar. Benim erkek kardesime sizofren teshisi konuldu. Boyle bir hastalik icin okunacak dualar tavsiye edermisiniz. simdiden tesekkurler!

  • Muhafezeteyn Yani felak ve nas sureleri, Fatiha ve Ayetül Kürsi sürelerini bol bol okuyun yanında çokça kuran okuyun, yediğine ve içtiğine dikkat edin helal ve temiz olmalı, yediği ve içtiği her şey abdestli hazırlanmalı ve Bol bol Allah’u tealaya duada bulunun ondan isteyin o verir. Kur’an okumayı ihmal etmeyin ve mümkünse büyük veli kulları vesile etmek için onları ziyarete götürün dualarını alın. İnşaallah şifa bulacaktır.

   • merhaba kısmet için bir dua varmı hayırlı bir kısmet için ne okumam gerek ? allah razı olsun

    • merhaab sayın derya Evlenmek için dualar yazısını okuyabilir ve istifade edebilirsiniz.

 • Selam Benim bir muradim var aplam ve yegenlerim icin vakia suresini kac defa okumaliyim ve sizin tavsiye ettiniz bir dua varmi muradimin cabuk olmasi icin selamlar

  • muradınız olana kadar okuyun. Allah’u teala duada ısrarcı olunmasını istiyor. Eğer istediğiniz şey sizin için helal ve hayırlı ise oluncaya kadar okuyun.

 • Vakıa suresi’ni bir hocanın okumasını kayıt ettim. dinlemek amacıyla. dinlemek ile okumak arasında ark var mıdır? Benim okumam çok iyi değil. ezberleyemedim de. dinleyerek ezberleyebilirim belki.

  • Kur’an-ı Kerim-i okumak sünnettir. Ancak okunduğunu duyduğunuzda dinlemek farz olur. Eğer ezberleyebileceğinizi düşünüyorsanız bu yolla devam edin. Ancak işi ehlinden öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü kuran aşırları tecvid kuralları ile okunuyor. Bazı yerleri tam öğrenemeyebilirsiniz. Yakınınızda ki bir cami imamından bu konuda yardım alabilirsiniz. Hem okumanızda düzelir ve hızlanır zorlanmazsınızda.

 • banada duanızla yardımcı olun kardeşlerim. ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN

 • ALLAH ım bana eşime hayırlı evlatlar nasip eder inşaallah borçalarım bir an önce biter inşaallah. bir insanın canı sıkılırsa bunaıma girerse hemen abdest alsın namaz kılsın kuran okusun.
  selamlar herkese

  • rabbim yardımcınız olsun sanırım derdimiz ortak benimde çocuğum yok ,ve çok borcum var karşılığıda yok ,ama içimde bir umut kurtulacam diyorum borcunda ne büyük bir sıkıntı olduğunuda yaşayarak öğrendim allah unutturacak dert vermsin rabbim evlatta hepimize sağlıklı hayırlı olacaksa versin

   • asıl olan borcu samimiyetle ödemeyi düşünmektir allah yardımcınız olsun dua ile celal oruc

 • Vakia suresini okumamız için namaz kılmamız gerekiyomu

  • düzenli adet halien getirmeniz gerekiyor, namazdan sonra okunsa da olur. Başak vakitte okunsada

 • ezber olmadanda okuyabilirmiyim

  • elbette yüzünden okuyabilirsiniz.

 • merhabalar bende biraz geç keşfettim vakıa suresini ama okudukça daha çok hayran kalıyorum daha bi sarılıyorum nişanlım yeni iş yeri açtı maddi manevi çok sıkıntıda ben onun için okuyorum daha önceki araştırdığım sitede abdestlı yada namazdan sonra okuyun falan demiyodu bende gece yatmadan okuyorum biraz zor telaffuz ediyorum ama sizce nasıl yapmalıyım yada illaki namazdan sonramı okumalıyım diğer okuduklarımdan ben huzursuz oldum…

  • Abdestsiz Kur’an-ı Kerim yüzünden okunmaz Ezbere bildiğiniz sureleri abdestsiz ezberden okuyabilirsiniz. Ancak buda adap ve edebine uymaz. Vakıa suresini ezbere bilmiyorsanız yüzünden okuyacaksanız abdestli olmalısınız. Günde en azından bir kere olsa Vakıa suresini okumayı adet edinmekte fayda var.

 • Herkese hayırlı günler,

  Ben bir şey sormak istiyorum . Vakıa suresi ile ilgili bir kitapta 8 gün içinde her namazın arkasından 25 adet olmak üzere 1000 adedin okunması halinde çok faydası olacağı yazıyordu. ben de bu terkibe başladım . Ama 8 günden fazla sürecek görünüyor . Daha uzun sürede bitirmekte bir sakınca var mıdır? Ben sanırım 10-12 günde ancak bitirebileceğim ..İnşallah Allah kabul eder. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim ..Benim de çok borcum var …

  • size tavsiye edilen her namazdan sonra 25 defa okumak olduğu için 8 gün içinde 1000 taneyi tamamlamalısınız. Ancak oldu ki bitiremediniz, Allah okuduklarınızı yok sayacak değil, o surenin sırlarına vakıf olursunuz. Yani durumunuzda düzelme olur farkederseniz.

   Selam ve Dua ile

 • selamın aleyküm arkadaşlar 6 ay kadar önce bir iş yeri kurdum fakat yaptığım hesaplar tutmadı ve çok borçlandım yanımda 15 arkadaşım çalışıyor buradan ekmek yiyor kendimden çok yanımda çalışan insanları ve borçlarımı düşünüyorum rabbim yardımcım olsun ama çok sıkıntı çekiyorum yazdıklarınızı okudum inşallah bugünden sonra vakıa suresini okumaya başlıyacağım allahım bana ve benim gibi borcu olan kardeşlerime yardım et sana sığındık ya rabbim

 • işe girmek istiy0rum şu an araştırma yapıyrdum hangi sureyi kaç kez 0kuyarak dua ederim diye.iş sahibi 0lmak için de 0kunur değilmi

  • evet rızkın bollaşması ve bereketlenmesi için okuyabilirsiniz,

 • yorumlarınızı gördüm ve bende bu duayla ilgili yaşadıklarımı yazmak istedim.fakat o kadar çok ki yazılacak şey saatlerimi alır.özetle:hayatım değişti Rabbime hamdolsun hayal ettiğim herşeyi nasip etti.gurur ve kibirden ona sığınmayıda nasip etti.bence verdiği nimetlerin en kıymetlisi de bu.

 • bende çok sıkıntıdaydım hacet namazı kılıp bin tane vakıa süresine başladım nezaman biteceği belli değil şu anda yüzlerdeyim günde beş veya yedi ve dokuz okumaya çalışıyorum şimdiden işlerim düzelmeye başladı bitincede hacet namazı kılacağım inşaallah mutlaka bin vakıa süresine başlayın göreceksiniz

 • Vakia suresinden sonra okunacak dua veya zikir varmı.başka sitelerde var ve anlayamadım

  • Vakıa Suresi zenginlik ve rızık bereketi bollaşması için okunur. Siz vakıa suresini okuyun onu vesile kılarak içinizden nasıl geliyorsa ne derdinzi varsa Allah’u tealadan isteyin, Şüphesiz O’nun vadi var ve haktır. Duaları kabul edecektir.

   Selam ve Dua ile

 • calistigim fabrika kapandi.işsiz kaldim.işsizligin yaninda parasizligin ne demek oldugunu gordum.sonra rabbim vakıa suresini okumayi nasip eyledi.çok şükür rabbim çok güzel bir kaç kapi açtı.bende 6 ay gibi gecince tesiri olustu.kisiye gore degisir sanirim.Herkese tavsiye ediyorum.Rabbim tum muminlerin sıkıntılarını dindirsin.amin.

 • Benimde çok fazla borcum var… krediler, kredi kartları ve faturalar… sürekli artıyor sıkıntım… birde rabbim bu sıkıntılı günlerimizde bize bir nur topu gibi bir yavru nasip etti… vakia suresini okumaya başladım… inşallah rabbim hem yavrumun hemde bu mübarek duanın yüzü suyu hürmetine sıkıntılarıma derman verecektir… hiçbir zaman rabbimden ümidimi kesmedim yüz çevirmedim… aslada isyan etmem sonuçta imtihan dünyasındayız… sizden de dualarınızı bekliyorum arkadaşlar… ömer bey sizden de Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için… sağolun varolun…

  • Allah’u Teala Yar ve Yardımcınız olsun salih kulların duaları sizinle birlikte olsun, inşaallah dua edeceğiz.

 • sselamın aleyküm
  ben vakıa suresini uzun zamandir okuyorum çokta faydasını gördüm ama ben birşey sormak istiyorum
  ben hergün hem öğlen namazından sonra hemde gece yatatmadan öce okuyorum ve okurken 3 defa arka arka ya okuyorum bu doğrumudur bunu öğrenmek istiyorum
  Allah’ın rahmet ve bereketi hepimizin üzerinde olur İŞAALLAH.

  • aleykum selam Ahmt bey,

   Okumanızda bir sıkıntı yada mahsur yoktur, Şöyle bir durum bulunuyor, Amellerin az da devamlı olanı Allah katında makbuldür, siz günde 1 – 2 defa vakıa suresini okuyun, diğer ları başka sure ve cüzlere ayırın, olurda gün gelir yaşlanırsınız bu amel size mahsus vacip olur yapamazsanız hoş bir durum olmaz. Hadisi şerifte buyurulduğu gibi az da olsa devamlı…

   Selam ve Dua ile

  • selamı aleyküm 21 yaşında kızım 16 yaşında iken emes hastalığının bir türü olan spastik parapazit hastalıgına yakalandı fakat kızımda ne yaptıysak yaşama azmıne kavuşturamıyorum ve ara ara yanında olmadımız anlarda beddua ettiğine isyan ettiğinede şahit oluyorum ben kuranı kerim bilmem ama eşim tecvitli okur bilir annesi okusa bu hastalık için şifa bulur dimi inşallah alemlerin rabbi tüm kainat sahibi mucizelerle merhametlerle şifalarla doludur her dert allahımdan gelir allahıma geri döner rabbim isterse taş üstünde bile verir yapraga çiğ tanesi veren karıncaya akıl veren yumurtaya can veren rabbim inşallah evladımada şifa verir dualarınz evladımada olsun mimin kardeşlerim çok ihtiyacı var ALLAH C.C hepinizden razı olsun

   • Allah’ın salih kullarının duaları sizinle olsun, evladınızı bir Allah dostunun bulunduğu yere götürmeyi düşünmezmisiniz, belki onların duaları sebebiyle Rabbim şifa ihsan eder, Adıyaman, Menzil ismindeki köyde bir Allah dostu var. İsterseniz ziyaret edebilirsiniz. Bursa’da Yıldırım beyazıt Lisesinin o bölgede Semerkand İletişim Merkezi bulunuyor, onlardan yardım alabilirsiniz.

    Onun dışında dualarımız yavrunuzla birlikte inşaallah

    Selam ve Dua ile

   • Allah acil şifalar versin.allah kimseyi evlat açısıyla sinemasın.bol bol ama bol usanmadan dua edin yüce rabbim yalvarin yakarin. Çok ama çok geçmiş olsun.

 • Selamun Aleyküm hemşehrim bende Muş merkezdenim… Bu sureyi yıllardır okurum sanki hesabıma gizli bir elden para yatıyor. Çok şükür hiç maddi sıkıntım olmadı… İnanarak okuyan kesinlikle sonucunu görür… Selam ve dua ile…

 • Allah razi olsun cumlemizden.

  • Amin Ecmain İsmail Bey,

   • SELAMÜN ALEYKÜM SİZE BİR ŞEY SORMAK İSTİYORUM BENDE VAKIA SURESİNİ OKUYORUM ELHAMDÜLİLLAH FAKAT BİRİNİ ÖĞLE NAMAZINDAN SONRA DİĞERİNİDE YATSI NAMAZINDAN SONRA OKUYORUM TAM NE ZAMAN OKUNUR SABAH AKŞAM DENMİŞ FAKAT SABAH NAMAZIYLA AKŞAM NAMAZLARININ PEŞİNDEN Mİ OKUNUR YARDIM EDERSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM ALLAH HERKESE HAYIRLI BOL KAZANÇLAR VERSİN DUA İLE

    • Sabah namazından sonra kerahet vaktinde uyumak geçim darlığı ve fakirliğe sebeptir. Bu vakti en iyi nasıl değerlendirebilirsiniz. Tabiki kuran okuyarak, Allah’ı zikrederek vb. değerlendirebilirsiniz. Akşam namazından önceki kerahat vaktini de aynı şekilde değerlendirebilirsiniz. Özel bir saat belirlemeseniz de olur ancak kerahat vaktinde namaz kılınamayacağı için bu vakti böyle değerlendirin. Selam ve Dua ile

 • benim babama amcama vee kredi borcum var tek isteğim tek duam alnımı akıyla borcumu kapatmak 3 gündür namaza başladım dün başladım vakıa süresini okumaya tek istediğimde dualarınız rabbim tez zamanda kurtarsın bizi borçlardan

  • Allah’u Teala Yar ve Yardımcınız olsun siz, Bol bol vakıa suresi okuyun ve dua edin Allah’u teala kabul eder İnşaallah.

   Selam ve Dua ile

 • Abdestsiz ezbere okunabilirmi bu sure

  • Ezbere Abdestsiz okunabilir ama edebe uygun olmaz.

 • Bende hergece yatmadan okuyorum

 • Ben vakıa süresini1 aydır okuyorum adetliyken okumuyoruz degil mi

  • Evet Zeynep hanım, Adetliyken okumuyoruz. Ayrıca allah razı olsun bize de dua ediniz.

 • Merhaba, o kadar sıkıntıdayım o kadar dardayım ki. Herhalde ölmek çok daha hayırlı olur benim için. Kızıma bile sevgiyle yaklaşamıyorum bu aralar içim acıyor canım çok yanıyor. Bu borçlarım yüzünden hayattan koptum gittim. Üç gündür bu duayı okuyorum inşallah faydasını görürüm. Benim bu yazımı okuyan herkezden bana dua etmelerini istiyorum. Ne olur bana dua edin buna çok ihtiyacım var. Lütfen esirgemeyin.

  • Selamun Aleykum filiz hanım,

   Allah teala borçlarınızı tez zamanda ödemenizi nasip etsin, borç için ve rızık için okunacak dua ve ayetlerin başında vakıa suresi gelir, birazda haddimi aşarak tevsiye de bulunmak istiyorum, Borç ve Alacak durumları gerçekten çok zor oluyor. Kendimden biliyorum, sıkıntı ve dertler birbiri üzerine geliyor birikiyor birikiyor sanki nefes alacak yer kalmıyor gibi geliyor insana, Ömürden ömür gidiyor, maddi ve manevi bir çok dertler açar insanın başına lakin bizim için ölmek değil Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmak hayırlıdır. Şunu unutmamalıyız Gelen her şey Allah’tandır. Dert sıkıntı mutluluk ferah ne varsa her şey ondan gelir, bolluk içindeysek şükre ve eli açıklığa sarılmalı Allah yolunda harcamalıyız, Bollukta imtihandır. Dar zamanlarda da Allah’a sığınmalı dua etmeli ondan istemeliyiz. Sabretmeliyiz çünkü sabredersek mutlaka ama mutlaka feraha çıkacağız. Hiç bir şey karşılıksız değildir. Şunu düşünün Maddi durumunuz çok iyi o kadar iyiki kendi eviniz arabanız var en güzel yerlere gidip en güzel şeyleri giyebiliceksiniz. Ancak kızınız hasta devamlı doktor doktor dolaşıyorsunuz, çare bulamıyorsunuz, onun ağlaması sızlaması acı çekmesi ve sizin elinizde para olmasına rağmen çare bulamayışınızı düşünün, şu durumda hangisini seçerdiniz maddi sıkıntıyımı evlattan gelen bu sıkıntıyımı.

   Allah kullarına kaldıramayacakları yükü yüklemez. O rahman ve Rahimdir merhametlilerin en merhametlisidir. Unutmayın her gecenin sonunda güneş muhakkak doğar. Sabredin Allah’a Yönelin…

   Allah dostlarının duaları sizinle olsun sizde bize dua ediniz inşaallah.

   Selam ve Dua ile,

   • Sevgili Müjde Hanım iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sevgiler… Ben de sizin için dua ederim tabi ki…

   • Sayin karakus, cok guzel sozler yazmisiniz,Allah razi olsun. Benim size bir sorumolacak, Vakia suresini Arapcami yoksa Turkce mealinimi okuyalim.

    Tesekurler

    Yuksel. Berlin Almanya

    • Arapça olarak okuyacaksınız Yüksel Bey,

   • Tek kelime ilen ,çok güzel yazmışsınız..Allah Sizlerden ve Sizin gibilerden razı olsun…İnşallah Mevla dertleriniz varsa çare verir..Bu kadar duru-temiz ve saf düşünen sizler gibi insanların mutlak yardımcısı olan tek Rabül Alemin dir..der, ben de aciz ane birkelam eyleyim dedim….her kese selamun aleyküm

   • Hayırlı Günler Müjde Hanım.Benim çok sevdiğim bir yakınım evli ,dünyalar tatlısı 1,5 yaşında çocuğu var.Ancak sürekli içki içiyor,vaktinin çoğunu dışarıda geçiriyor.Çevresindeki insanlarda içki içen , kavga eden insanlar.Bu yüzden eşiyle de sürekli tartışıyorlar.Çocuğun da psikolojisi olumsuz etkileniyor.onun bu kötü alışkanlıklarından uzak durması ve ailesine bağlı sevgili saygılı bir eş olması için neler yapabiliriz.onlar için çok üzülüyorum ,çok dua ediyorum .sizin önerebileceğiniz bir dua varmıdır? İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.Allah herkezin yardımcısı olsun.

    • Kübra hanım, Araştırmam neticesinde Faziletleriyle Dualar kitabının 551. sayfasında bazı tavsiyeler bulunuyor. Bunlar

     • Cuma namazından sonra temiz bir tabağa safran ile maide suresinin 90-91 ve 92. ayetleri yazılır ve o tabağa su koyup içirilirse,
     • İçki gibi günahlardan kurtulmak isteyen kişi günde 514 kere Yâ Reşid (c.c.) ismi şerifini,
     • İçki içen kişinin göleğine 313 defa ihlas suresi, 1000 defa ayetül Kürsi ve 1000 defa salâtı Müncineyi okuyarak giydirilirse

     bahsettiğiniz kötülükleri bi-iznillah bırakır, İnşaallah bol bol dua etmeli sadaka vermeli ve Allah tan istemekten vazgeçmemelisiniz.

   • Merhabalar biz tam 2 yıldır çok kötü durumdayız uçan kuşa borcumu z var işlerimi z hep tersine gidiyor tam düzeltmek derken bir türlü düzlemde çıkarıyoruz gerçekten kötü durumdayız vakıa süresini nasıl ve nezaman kaçta olursam kurtuluruz

    • Hatice hanım, vakıa suresini okumayı alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim. Özellikle sabah namazından sonra günde en az bir kere okumalısınız.

  • filiz hanım 2013 yılındaki yazınızı yeni okudum.inşaALLAH sıkıntılarınız bitmiş vakıa suresini okumayıda alışkanlık edinmişsinizdir.seyhandan müjde karakuş hanımada aydınlatıcı bilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.hadim olmayarak diyorum ben imam hatip lisesi mezunu şuan devlette çalışan bir arkadaşınızım.rabbime şükürler olsun her darlık ve sıkıntının ardından bir ferahlık vehuzur hep rabbim verdi.darlık sıkıntılar insanlar yaratanını unutup şımardığında rabbim onları bir şekşlde kendine döndürüp hatırlatmasının değişik bir şeklidir.her türlü günahta yüzerken vakıa suresini okuyup ta maddi yardım istemek nekadar uygun olur düşünmek lazım..yaptığımız ibadet ve taatler bizi kötülükten alıkoymalıdır inşaALLAH.her şeyin sahibi olan ALLAH istediğini istediğine veren istediği zamanda alma kudretine sahip yegane tek yaratıcıdır.amenna ve saddakne…

 • ben 3 ay öncesine kadar öyle sıkıntılara düşmüştüm ki ne yapacağımı bilemez haldeydim taki rahmetli dedemin yırtılmış bir sureler kitabı vardı kitaplarımı karıştırırken buldum onu öylesine sayfaları karıştırmaya başladım inanmaz yaşamayan belki ama vakıa suresini çoğu sureyi bilmeme ve namaz kılmama rağmen duymadım desem yalan olmaz duydumsa bile farketmemişim çok dikkatimi çekti önce surenin sırlarına dair bir metin okudum buradakilere paralel hatta aynı da olabilir bir anda şok oldum yeni evlenmiştim ve ciddi sıkıntılarla boğuşuyordum ne yaparım ne ederim iş yok güç yok derken sureyi o gece okudum ilk okuduğumda zorlandım çok ağır kelimeleri vardı lakin bikaçgünde söktüm ve sürekli okumaya başladım derken netten telefondan sürekli boş kaldıkça dinlemeye başladım ya yok böyle bir rahmet o kadar borcum var lakin dünya ayağıma geliyor borçlar ödeniyor cebimde sürekli param var buz dolabımız bomboştu şuan yer yok malzeme koymaya ben öyle bir inandım ki onun hakikatine muhteşem bir iş buldum arkadaşlara para bile verir oldum ya allahım sen ne muktedirsin yolumda hiç engel kalmadı kredilerim falan vardı ödeniyor bir şekilde artık o kadar huzurluyum ki bir ara intiharı bile düşünmüştüm ben ne aptalım ki 30 yaşına kadar bu sureyi keşfedememişim ve şimdi benim hayatımın suresi hem sadece ben bu dünya da değil ahiret günüde bizi çok rahatlatacağına inaanarak okuyorum elbette bütün sureler yüce ve değerli lakin ben vakıa suresinden sonra kendimden geçtim allahı yar yar diyorum ya kardeşler bütün mülk allahındır biz ona yöneldikten sonra o her şeyi veriyor iş samimiyette bitiyor ve kul sıkışmayınca hızır yetişmiyor

  • Anlattıklarınız gerçekten çok ilginç ve güzel bir tecrübe yaşatmış size, Rabbim bizlerede bunların nicesini yaşamayı nasip etsin, Efendim Dualarınızda bizlerede yer veriniz inşallah.

   Selam ve Dua ile

 • İnanın çok faydalarına müşahade etmiş bulunuyorum. Rabbim ümmet-i muhammed e sabrı cemiller ihsan buyursun.Kur an-ı azimüşamın yolundan asla ayırmasın ve aşkını kalplerimize nakşeylesin.
  En kalbi saygı ve muhabbetlerimle.01.temmuz.2013
  KAYA ZEKERİYA.

 • vakıa suresinin hürmetinue nail
  oluruz inşallah

 • allah razı olsun bende yeni okumaya başladım inşallah allah herkese okumayı nasip eder allaha emanet olun

 • Selam bu sure yanlizca maddi sikinlar icinmi okunur?

  • Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) efendimzi bu sure için Zenginlik Suresi tanımlamasını kullanmış olduğunu düşünürsek genellikle maddi sıkıntılar için okunur ancak yukarıda da belirtildiği üzere diğer sıkıntılar içinde okunur.

 • vakıa sursini hergün okudum ve yüce rabbim bana her istediğimi verdi.gerçekten mucizelerle dolu bir suredir.ne kadar okursanız allah o kadar okuduğunuz doğrultudaki sıkıntılarınızı kesinlikle yok eder.yüce rabbim herşeye kadirdir.onun yüceliğinden şüphe yoktur.

  • bende her namadan sonra okuyorum allah kabul etin.yeni bir iş kurduk allahım yar ve yardımcımız olur inşallah

   • Amin…

    • Abdestsiz ezbere okunabilirmi bu sure

     • abdestsiz ezbere okunabilirse de pek edebe uygun bir davranış olmaz kurana abdestsiz dokunulmaz ezbere okunabilir. Fakat abdest almanızı tavsiye ediyoruz.

    • Selam Benim cok istedigim bir muradim var aplam ve yegenlerim icin vakia Suresini ne kadar okumaliyim ve siz ne tavsiye edersiniz muradimin cabuk olmasi icin

  • bende çok okuyorum ve çok sıkıntılarım var inşallah çabucak atlatırım. allahın yardımı ile

   • Amin İnşaallah en kısa zamanda atlatırsınız dualarımız sizinle.

    • merabalar lütfen bana dua edın cok borcum var bıyerde çalışmıyorum elımdekı meslemı degerlendıremıyorum işe giremiyorum bekar bır ınsanım hayatım altüs 34 yasındayım

     • ertaş kardeşim, hayatımda vakıa suresi hep vardı,
      ancak son bir aydır hayatımın adeta bir parçası oldu.
      bana tavsiye edilen şekliyle size aktarıyorum. Rabbimin izni ile bana şifa olmaya başladı. Dünya ve ahiret zenginliği için okuyun.
      1- sabah uyanır uyanmaz 100 ” estağfurullah”
      2-sonrasında 100 kez ” la havle vela kuvvete illabillahil aliyyül azim”
      3- sabah 1-3 kez “VAKIA” suresi
      4-akşam mutlaka 3 kez daha “VAKIA” suresi
      5-günde en az bir kere sabah yada akşam namazından sonra ““Allahümme salli ala seyyidina muhammedin salaten tehullu biha ukdeti ve tüferricü biha kurbeti ve tekzi biha haceti ve ala alihi ve sahbihi ve sellim” salat-ı mecule
      6-gün içinde de her an dilini bu selavatla meşgul et.
      Bak göreceksin Rabbim nasıl güzel kapılar açacak sana..

  • iyi günler vakıa suresini okumak için namaz kılmak şartmıdır namaz kılmadan okusak bir faydasını görebilirmiyiz

   • sorunuzu tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla cevap vereyim, Vakıa suresi okumak için sadece abdest almanız gerekiyor. Ancak siz faziletinden istifade etmek istiyorum ancak 5 vakit namaz kılmıyorum okursam istifade edermiyiyim diyorsanız, Bu bambaşka bir durumdur. Namaz kılmamak büyük günahtır. kim hangi durumda olursa olsun, namaz kılmalıdır. Hasta kişiye oruç tutmaması durumunda bir günah yoktur 1 güne 1 gün kaza eder ama namaz kişi bırakın hasta olmayı felçi bile olsa kılmak zorundadır. Kişi ben müslüman’ım diyorsa, namaz kılıyor olmalıdır. Çünkü namaz bir tür nişandır, birini namaz kılarken görürseniz onun müslüman olduğunu düşünürsünüz. Sorunuz ile ilişkisine gelecek olursak. Farzı terk ederek Sünnete sarılmanızın size hiç bir faydası olmaz.

    sorunuzu daha anlaşılır sorabilirseniz ona göre cevap vermeye çalışacağız.

    Vesselam

 • Ben bu sureyi okudum ve çok faydasını gördüm allah herkese nasip etsin

 • Cok Tesekkur Ederim ! Yani gercekten ALLAH sizden razi olsun …

 • allah sizlerden razı olsun mevla bu surelere nail olmamızı hepimize nasip etsin ALLAHA EMANET OLUN

  • ben 3 ay öncesine kadar öyle sıkıntılara düşmüştüm ki ne yapacağımı bilemez haldeydim taki rahmetli dedemin yırtılmış bir sureler kitabı vardı kitaplarımı karıştırırken buldum onu öylesine sayfaları karıştırmaya başladım inanmaz yaşamayan belki ama vakıa suresini çoğu sureyi bilmeme ve namaz kılmama rağmen duymadım desem yalan olmaz duydumsa bile farketmemişim çok dikkatimi çekti önce surenin sırlarına dair bir metin okudum buradakilere paralel hatta aynı da olabilir bir anda şok oldum yeni evlenmiştim ve ciddi sıkıntılarla boğuşuyordum ne yaparım ne ederim iş yok güç yok derken sureyi o gece okudum ilk okuduğumda zorlandım çok ağır kelimeleri vardı lakin bikaçgünde söktüm ve sürekli okumaya başladım derken netten telefondan sürekli boş kaldıkça dinlemeye başladım ya yok böyle bir rahmet o kadar borcum var lakin dünya ayağıma geliyor borçlar ödeniyor cebimde sürekli param var buz dolabımız bomboştu şuan yer yok malzeme koymaya ben öyle bir inandım ki onun hakikatine muhteşem bir iş buldum arkadaşlara para bile verir oldum ya allahım sen ne muktedirsin yolumda hiç engel kalmadı kredilerim falan vardı ödeniyor bir şekilde artık o kadar huzurluyum ki bir ara intiharı bile düşünmüştüm ben ne aptalım ki 30 yaşına kadar bu sureyi keşfedememişim ve şimdi benim hayatımın suresi hem sadece ben bu dünya da değil ahiret günüde bizi çok rahatlatacağına inaanarak okuyorum elbette bütün sureler yüce ve değerli lakin ben vakıa suresinden sonra kendimden geçtim allahı yar yar diyorum ya kardeşler bütün mülk allahındır biz ona yöneldikten sonra o her şeyi veriyor iş samimiyette bitiyor ve kul sıkışmayınca hızır yetişmiyor

   • bende namazlarımdan sonra devamlı okuyorum allah kabul etsin. yeni bir iş yeri açtım vakıayı ergün okuyorum ama iş için içimdeki korkuyu atamıyorum ve ümitsiziğe kapılıyorum

    • fatoş hanım,

     İş konusunda rızık konusunda endişe içinde olmayın. Bilakis Allah’u Teala rızka kefilim demiştir. Siz helale ve harama, farz ibadetlerinizi aksatmamaya ve bolca sadaka vermeyi aksatmadığınız müddetçe rızkınız gerilemez. Aksine artar.

     Selam ve dua ile

    • kardeşim vakıa suresini kaç gün okudunuz iş kurdunuz

     • bence inanmakla ve içtenlikle ilgili sayı okadarda önemli değil.ne olduğunu anlatayım:bi kere okumaya başladığınızda olgunlaşır ve tok olursunuz zaten o erdem oluştuğunda samimi söylüyorum sadece hayal edin.ben borçlarımı rahatlıkla ödüyorum ve durumum çok iyi şuan.sürekli okuyun arada ben ihmal ediyorum ozamanda telefonumda kayıtlı, dinliyorum.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir