Şura Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 Şura Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Şura Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Şura Suresi'nin Fazilet ve Sırları
Şura Suresi’nin Fazilet ve Sırları
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Şura Suresini okursa, o kişi, meleklerin kendisine duya ettiği, affedilmesi ve rahmet edilmesi istenilen kişilerden olur."(1)
  • Bu sureyi okuyan kimse hasmını malup eder.
  • Düşman tehlikesinden korunmak için 33 kere okunur.
  • Ciğer rahatsızlığı olanlar, bu sureyi yazıp zemzem suyunun içinde beklettikten sonra içerlerse, bi-iznillah şifa olur.
  • Bela ve musibet anında Şure Suresinin 1-3. ayetleri okunup dua edilirse, korktuğundan emin olur.
  • İşleri bozulan ve ciddi manada darlığa düşmüş ve ne yapacağını şaşırmış olan kimse, samimi bir kalp ve imanla abdestli olarak bir oturuşta okumak gayretiyle 16641 kere Allah’ü Teala’nın İsm-i Şerifi olan "Ya Latif" Esmasını okuyup, zikrin sonunda Şure Suresinin 19. ayetini okursa, Allah’u Teala işlerini yoluna kouyar, servete ve rahata kavuşur. Bir başka rivayette ise şöyledir: "Bu ayet-i kerimeyi her farz namazdan sonra 100 kere okumaya devam eden kişiye, rızık yağmur gibi yağar."
  • Yağmur yağması için bir kere Besmele ile beraber Şura Suresinin 28. ayeti 70.000 kere okunup dua edilmelidir.
  • Hafızayı kuvvetlendirip bir daha unutmamak isteyen kişi Şura suresinin 52-53. ayetlerini yazıp içersinde zemzem ve az bir miktar bal bulunan bir kabın içinde bekletip, üç cuma sabahı aç karnına içerse, biz-iznillah şifa olur.

Dipnot ve Kaynaklar

  1. Kadı Beyzavi, Beyzavi Tefsir (Envarut Tenzil ve Esrarut-Te’vil), 2/378

Ömer SEYHAN

1983 Muş doğumlu, Şubat 2007'den beri evli ve bir çocuk babasıdır. Belli dönem ve sürelerde Muş, Ankara, Bursa, Hatay, Adıyaman, Kütahya, İstanbul, Diyarbakır ve Eskişehir illerinde ikamet etmiş, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce bilmekte olup, halen Eskişehir'de yaşamaktadır.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir