Saffat Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 Saffat Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Saffat Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Saffat Suresi'nin Fazilet ve Sırları
Saffat Suresi’nin Fazilet ve Sırları
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Saffat suresini okursa, bütün cin ve şeytanların sayısınca ona sevap verilir." (1)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kimi, kıyamet gününde en bol ölçekle tartması (en büyük sevaba nail olması) sevindirirse, namazını bitirdiğinde (Saffat suresinin son üç ayetini) okusun."(2)

Rivayet edildi ki:

 • Bu sureyi okuyanların rızkı çoğalır, darlık çekmez ve şeytan o kimseden uzaklaşır.
 • Bu surenin tamamı bir kağıt üzerine yazılıp, bir makana asılırsa, oradan cinlerin azılıları kaçar.
 • Cinlenmiş bir kişinin cinlerden kurtulması için veya cinlerin kendisine zarar vermemesi için Saffat suresinin 1-15. ayetleri okunur.
 • Zarar verici heyvanların bulunduğu bir yerde istirahat etmek isteyen bir kişi Saffat suresinin 79. ayetini okuyup da uyursa, oradan kalkıncaya kadar hiç bir şey ona zarar vermez. Bir başka rivayette ise şöyledir: Akşemleyin bu ayeti okuyan kimseyi o gece akrep sokmaz.
 • Yılan ve akrep gibi zararlı haşerelerden korunmak için, Saffat suresinin 75-79. ayetleri Aralık ayında yazılıp üstünde taşınmalıdır.
 • Hayırlı evlat isteyen kişi, Saffat suresinin 100. ayetinde geçen İbrahim (Aleyhisselam)’ın da yaptığıu şu duayı çokça yapmalıdır.

  "Ey Rabbim! Bana (neslimi sürdürecek) salihlerden bir çocuk ihsan et!"

Dipnot ve Kaynaklar

 1. Ebu Suud Efendi, Ebû Suud Tefsiri (İrşadü Aklis-Selim), 7/212
 2. Ali el-Müttaki, Kenzü’l-Ummal, 3481

Ömer SEYHAN

1983 Muş doğumlu, Şubat 2007'den beri evli ve bir çocuk babasıdır. Belli dönem ve sürelerde Muş, Ankara, Bursa, Hatay, Adıyaman, Kütahya, İstanbul, Diyarbakır ve Eskişehir illerinde ikamet etmiş, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce bilmekte olup, halen Eskişehir'de yaşamaktadır.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir