Nur Suresinin Fazilet ve Sırları

 Nur Suresinin Fazilet ve Sırları

Nur Suresinin Fazilet ve Esrarı

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Erkeklerinize Mâide Suresini, Kadınlarınıza da Nur Suresini öğretiniz.” (1)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Nur suresini okursa, geçmişte ve gelecekte olan müminler sayısında Allah’ü Teala kendisine on hasene verir.(2)

Nur Suresinin Fazileti ve Sırları Hakkında Rivayetler

 • Bu sureyi okuyan kimse, vesveseden kurtulur, imanı kemale ulaşır.
 • Dil ile yapılan günahlardan kurtulmak için, Besmele ile beraber Nur suresinin 16-18. ayetleri okunmaya devam edilir.
 • Kadınlara karşı şehevi duygular besleyen kişiye, Nur suresinin 33. ayeti bir kağıda yazılır, yazılar silininceye kadar bekletilip o sudan içirilir veya o su yemeklere katılırsa, Allah’ın yardımıyla o kötü huylarından kurtulur.
 • Her kim, Perşembe ve Cuma günü oruç tutar, Cuma günü ikindi namazından önce Yasin-i şerif, ikindi namazından sonra da Kehf suresini, Nur suresinin 35-38. ayetleri ile beraber okur ve bu ayetleride üzerinde taşırsa, Allah’u Teala rızkına genişlik verir, isteklerine nail olur.
  Okunacak ve üzerinde taşınacak ayetler Nur Suresi 35-38 arası ayetlerdir. (Allah’u nurussemavati… ile başlayıp Bi ğeyri hisab ile biten 4 ayet)
 • Göz ağrısı çeken kişi, Ayet’ül-Kürsi ile beraber Nur suresinin 35. ayetini okuyup dua ederse, Allah’u Teala’nın yardımıyla şifa bulur.

Dipnotlar (Kaynaklar)

 1. Suyuti, Câmi’ussağir, 4/328, no.5482;Beyhaki, Şü’abül-İmân
 2. Kâdı beyzavi, Beyzafi Tefsir (Envarut-Tenzil ve Esrarut-Te’vil) 2/98

Başa Dön

Ömer SEYHAN

1983 Muş doğumlu, Şubat 2007'den beri evli ve bir çocuk babasıdır. Belli dönem ve sürelerde Muş, Ankara, Bursa, Hatay, Adıyaman, Kütahya, İstanbul, Diyarbakır ve Eskişehir illerinde ikamet etmiş, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce bilmekte olup, halen Eskişehir'de yaşamaktadır.

Benzer Yazılar

2 Comments

 • Selamun Aleyküm, sayın admin rivayetlerde Okunacak ve üzerinde taşınacak ayetler şunlardır; bu yazıdan sonra ayetlerin yazılı olması lazım sanırım unutuldu, o kısım eksik gibi. Hayır Ramazanlar. Allah (c.c.) razı olsu bu güzel siteyi hazırladığın için.

  • Ömer Bey,

   Belirttiğiniz durum için çok teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeyi yaptık Nur suresi 35-38 ayetleridir.

   Selam ve Dua ile

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir