Kalem Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 Kalem Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Kalem Suresinin Fazilet ve Sırları

Kalem Suresinin Fazilet ve Sırları
Kalem Suresinin Fazilet ve Sırları
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Kalem Suresini okursa, Allah’u Teala, ahlaklarını güzel yaptığı kişilerin sevabını ona verir."(1)

Rivayet Edildi ki:

 • Zalimin zülmünü, fesat edenlerin fesadını önlemek ve kötülüklerinden korunmak için okunur.
 • Şerden korunmak ve her murada nail olmak için 10 defa okunmalıdır.
 • Zihin açıklığı için ilk 5 ayeti okunur.
 • Vücutta oluşan yara ve çıbanlara karşı aşağıdaki ayetler 7 kere okunmalıdır. Kalem suresinin 16-19. ayetleri 1 kere okunmalı, 20. ayeti de 7 kere tekrarlanmalıdır.
 • Alimler nazar değmelerine karşı Kalem suresinin 51-52. ayetlerini okumuşlar ve okunmasını tavsiye etmişlerdir.Nazar değen kimseye 7 kere okunursa, Allah’u Teala’nın izniyle şifaya kavuşur. Eğer hastanıon durumu kötü ise, 10, 40 veya 100 defa okunup hastaya üflenir veya suya okunarak içirilir ve hastanın vücuduna sürülürse, hasta şifa bulur.
 • Hasetçilerin kıskançlıklarından korunmak ve aç gözlü insanların kötü bakışlarından zarar görmemek için bir kağıt üzerine besmele yazdıktan sonra Kalem suresinin 51-52. ayetlerini 25 defa yazıp üzerinde taşımalıdır.

Dipnot ve Kaynaklar

 1. Kâdı Beyzâvî, Beyzâvi Tefsir (Envârut-Tenzîl ve Esrârut-Te’vil), 2/519

Müjde KARAKUŞ SEYHAN

1984 Ardahan doğumlu, Şubat 2007'den beri evli ve bir çocuk annesidir. Belli dönem ve sürelerde Ardahan, İstanbul, Bursa, Adıyaman, Diyarbakır ve Eskişehir illerinde ikamet etmiş, Türkçe ve İngilizce bilmekte olup, halen Eskişehir'de yaşamaktadır.

Benzer Yazılar

2 Comments

 • Çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizlerden. Bugün ilk defa bir arkadaşımdan duydum bu sureyi ve zihni açtığını sınavlarda iyi olabileceğini söylemişti ve ilk 5 ayetin zihni açtığı hakkında bilgi verilmiş ve inşallah başkalarıda yararlanır. Rabbim razı olsun bu yaptığınız hizmetler için. inşallah cennete gidersiniz azapsız olarak ve Rabbim her işinizi hayırlı etsin ömür boyu hayırlı güzel ve gönlünüzden geçen iyi bir yaşam sunar sizlere inşallah yüce Mevla.

  • çok teşekkür ederim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir