SURELERİN SIR VE FAZİLETLERİ
Anasayfa | Kuran Hakkında | Surelerdeki Sırlar | Vakıa Suresi’nin Fazilet ve Sırları
Vakıa Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Vakıa Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Vakıa Suresi'nin Fazilet ve Sırları

Vakıa Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim her gece Vakıa Suresini okursa, ona asla fakirlik isabet etmez."(1)

  Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) vefat edeceği vakit müminlerin emiri olan Hazreti Osman (Radıyallahü Anh) onu ziyarete gelir. Ona "Neden şikayetin var?" deyince, o şöyle der: "Doktor beni hasta etti. Artık bana kim derman olabilir." O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): "Sana devlet hazinesinden maaş bağlatayım mı? deyince, O: "İstemez" der. O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): "Arkanda kızlar bırakacaksın onlara lazım olur" deyince, Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) yukarıda zikredilen hadisi şerifi rivayet ederek: "Ben kızlarıma her gece Vakıa Suresini okumalarını emrettim, onlarda buna devam ediyorlar. Dolayısıyla onlarda muhtaç olmazlar " der.(2)

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Vakıa Suresi, zenginlik suresidir. Onu okuyunuz ve o sureyi kadınlarınıza ve çocuklarınıza da öğretiniz."(3)

Rivayet Edildi ki:

 • Bu sureyi okumaya devam eden kimse, fakirlikten emin olur, dünya kendiliğinden ayağına gelir.
 • Her gün sabah ve akşam bu sureyi okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmeden dünyadan göçer. Hayatı boyunca başka hiçbir tehlike yüzü de görmez.
 • İkindi namazından sonra 14 defa okunursa, rızık yağmur gibi yağar, Allah’u Teala işlerini kolaylaştırır. Bu bereketli surenin her gece akşam namazından sonra okunması tavsiye edilmiştir. Rızık, fakirlik ve yoksulluktan kurtulup zenginlik nimetine kavuşmak için okuyanlar, akşam namazından sonra okumaya devam etmelidirler.
 • Bu sureyi ara vermeksizin 40 gün 40 defa okuyan kişi, asla fakirlik çekmez. Allah’u Teala o kişiye yorulmadan ve günaha girmeden helal rızıklar nasip eder.
 • Ölmekte olan bir kişiye Vakıa Suresi okunursa, münker ve nekir meleklerinin suallerine kolaylıkla cevap verir.
 • Ariflerden bazıları demişlerdir ki: "Ölmüş bir kimsenin üzerine Vakı Suresi okunursa, meyyitin acı ve ıstırabı hafifler. Ölümle burun buruna gelen ve cen vermekte olan ağır bir hastanın üzerine okunursa, imanla göçmesine vesile olur. Azrail (aleyhhisselam) da o kimseye karşı çok nazik davranır. Abdestli olarak her gün sabah akşam bu sureyi birer defa okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmez ve hiçbir tehlike yüzü görmez."
 • İmam Kurtubi (Rahimehullah) buyuruyor ki: "Tohum ekerken E’üzü-Besmele’den sora Vakıa suresinin 63-64. ayetleri ve zikredilen duayı okumak müstehaptır. Ayrıca ekine isabet edecek zararın uzaklaştırılmasına vesile olur.

  Tohum Ekerken Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua

  Tohum Ekerken Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua

 • İdrar yollarında rahatsızlığı olan kişi, Vakıa Suresinin 5-6. ayetleri ile Hakka Suresinin 14. ayetlerini yazıp zemzem suyunun içinde beklettikten sonra içerse, bi-iznillah hastalığına şifa olur.

Dipnot ve Kaynaklar

 1. Beyhaki, Şu’abül-İmân, 2/491; İbni Sünni, Sahih, 680
 2. İbni Kesir Tefsiri, 4/281; Nefefi Tefsir, 4/222
 3. Fethu’l-Kadir, 5/146; Tıbyan Tefsiri, Vakı’a Suresi

Kuran-ı Kerim ile ilgili bir önceki Rahman Suresi'nin Fazilet ve Sırları başlıklı konuda Ashab, Cennet ve Cin hakkında bilgiler ve videolara yer verilmektedir.

39 yorum

 1. sselamın aleyküm
  ben vakıa suresini uzun zamandir okuyorum çokta faydasını gördüm ama ben birşey sormak istiyorum
  ben hergün hem öğlen namazından sonra hemde gece yatatmadan öce okuyorum ve okurken 3 defa arka arka ya okuyorum bu doğrumudur bunu öğrenmek istiyorum
  Allah’ın rahmet ve bereketi hepimizin üzerinde olur İŞAALLAH.

  • aleykum selam Ahmt bey,

   Okumanızda bir sıkıntı yada mahsur yoktur, Şöyle bir durum bulunuyor, Amellerin az da devamlı olanı Allah katında makbuldür, siz günde 1 – 2 defa vakıa suresini okuyun, diğer ları başka sure ve cüzlere ayırın, olurda gün gelir yaşlanırsınız bu amel size mahsus vacip olur yapamazsanız hoş bir durum olmaz. Hadisi şerifte buyurulduğu gibi az da olsa devamlı…

   Selam ve Dua ile

 2. Dilek Aktaş Çelik

  Selamun Aleyküm hemşehrim bende Muş merkezdenim… Bu sureyi yıllardır okurum sanki hesabıma gizli bir elden para yatıyor. Çok şükür hiç maddi sıkıntım olmadı… İnanarak okuyan kesinlikle sonucunu görür… Selam ve dua ile…

 3. Allah razi olsun cumlemizden.

 4. benim babama amcama vee kredi borcum var tek isteğim tek duam alnımı akıyla borcumu kapatmak 3 gündür namaza başladım dün başladım vakıa süresini okumaya tek istediğimde dualarınız rabbim tez zamanda kurtarsın bizi borçlardan

  • Allah’u Teala Yar ve Yardımcınız olsun siz, Bol bol vakıa suresi okuyun ve dua edin Allah’u teala kabul eder İnşaallah.

   Selam ve Dua ile

 5. Abdestsiz ezbere okunabilirmi bu sure

 6. Bende hergece yatmadan okuyorum

 7. Ben vakıa süresini1 aydır okuyorum adetliyken okumuyoruz degil mi

 8. Merhaba, o kadar sıkıntıdayım o kadar dardayım ki. Herhalde ölmek çok daha hayırlı olur benim için. Kızıma bile sevgiyle yaklaşamıyorum bu aralar içim acıyor canım çok yanıyor. Bu borçlarım yüzünden hayattan koptum gittim. Üç gündür bu duayı okuyorum inşallah faydasını görürüm. Benim bu yazımı okuyan herkezden bana dua etmelerini istiyorum. Ne olur bana dua edin buna çok ihtiyacım var. Lütfen esirgemeyin.

  • Müjde KARAKUŞ SEYHAN

   Selamun Aleykum filiz hanım,

   Allah teala borçlarınızı tez zamanda ödemenizi nasip etsin, borç için ve rızık için okunacak dua ve ayetlerin başında vakıa suresi gelir, birazda haddimi aşarak tevsiye de bulunmak istiyorum, Borç ve Alacak durumları gerçekten çok zor oluyor. Kendimden biliyorum, sıkıntı ve dertler birbiri üzerine geliyor birikiyor birikiyor sanki nefes alacak yer kalmıyor gibi geliyor insana, Ömürden ömür gidiyor, maddi ve manevi bir çok dertler açar insanın başına lakin bizim için ölmek değil Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmak hayırlıdır. Şunu unutmamalıyız Gelen her şey Allah’tandır. Dert sıkıntı mutluluk ferah ne varsa her şey ondan gelir, bolluk içindeysek şükre ve eli açıklığa sarılmalı Allah yolunda harcamalıyız, Bollukta imtihandır. Dar zamanlarda da Allah’a sığınmalı dua etmeli ondan istemeliyiz. Sabretmeliyiz çünkü sabredersek mutlaka ama mutlaka feraha çıkacağız. Hiç bir şey karşılıksız değildir. Şunu düşünün Maddi durumunuz çok iyi o kadar iyiki kendi eviniz arabanız var en güzel yerlere gidip en güzel şeyleri giyebiliceksiniz. Ancak kızınız hasta devamlı doktor doktor dolaşıyorsunuz, çare bulamıyorsunuz, onun ağlaması sızlaması acı çekmesi ve sizin elinizde para olmasına rağmen çare bulamayışınızı düşünün, şu durumda hangisini seçerdiniz maddi sıkıntıyımı evlattan gelen bu sıkıntıyımı.

   Allah kullarına kaldıramayacakları yükü yüklemez. O rahman ve Rahimdir merhametlilerin en merhametlisidir. Unutmayın her gecenin sonunda güneş muhakkak doğar. Sabredin Allah’a Yönelin…

   Allah dostlarının duaları sizinle olsun sizde bize dua ediniz inşaallah.

   Selam ve Dua ile,

   • Sevgili Müjde Hanım iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sevgiler… Ben de sizin için dua ederim tabi ki…

   • Sayin karakus, cok guzel sozler yazmisiniz,Allah razi olsun. Benim size bir sorumolacak, Vakia suresini Arapcami yoksa Turkce mealinimi okuyalim.

    Tesekurler

    Yuksel. Berlin Almanya

   • Tek kelime ilen ,çok güzel yazmışsınız..Allah Sizlerden ve Sizin gibilerden razı olsun…İnşallah Mevla dertleriniz varsa çare verir..Bu kadar duru-temiz ve saf düşünen sizler gibi insanların mutlak yardımcısı olan tek Rabül Alemin dir..der, ben de aciz ane birkelam eyleyim dedim….her kese selamun aleyküm

 9. ben 3 ay öncesine kadar öyle sıkıntılara düşmüştüm ki ne yapacağımı bilemez haldeydim taki rahmetli dedemin yırtılmış bir sureler kitabı vardı kitaplarımı karıştırırken buldum onu öylesine sayfaları karıştırmaya başladım inanmaz yaşamayan belki ama vakıa suresini çoğu sureyi bilmeme ve namaz kılmama rağmen duymadım desem yalan olmaz duydumsa bile farketmemişim çok dikkatimi çekti önce surenin sırlarına dair bir metin okudum buradakilere paralel hatta aynı da olabilir bir anda şok oldum yeni evlenmiştim ve ciddi sıkıntılarla boğuşuyordum ne yaparım ne ederim iş yok güç yok derken sureyi o gece okudum ilk okuduğumda zorlandım çok ağır kelimeleri vardı lakin bikaçgünde söktüm ve sürekli okumaya başladım derken netten telefondan sürekli boş kaldıkça dinlemeye başladım ya yok böyle bir rahmet o kadar borcum var lakin dünya ayağıma geliyor borçlar ödeniyor cebimde sürekli param var buz dolabımız bomboştu şuan yer yok malzeme koymaya ben öyle bir inandım ki onun hakikatine muhteşem bir iş buldum arkadaşlara para bile verir oldum ya allahım sen ne muktedirsin yolumda hiç engel kalmadı kredilerim falan vardı ödeniyor bir şekilde artık o kadar huzurluyum ki bir ara intiharı bile düşünmüştüm ben ne aptalım ki 30 yaşına kadar bu sureyi keşfedememişim ve şimdi benim hayatımın suresi hem sadece ben bu dünya da değil ahiret günüde bizi çok rahatlatacağına inaanarak okuyorum elbette bütün sureler yüce ve değerli lakin ben vakıa suresinden sonra kendimden geçtim allahı yar yar diyorum ya kardeşler bütün mülk allahındır biz ona yöneldikten sonra o her şeyi veriyor iş samimiyette bitiyor ve kul sıkışmayınca hızır yetişmiyor

  • Anlattıklarınız gerçekten çok ilginç ve güzel bir tecrübe yaşatmış size, Rabbim bizlerede bunların nicesini yaşamayı nasip etsin, Efendim Dualarınızda bizlerede yer veriniz inşallah.

   Selam ve Dua ile

 10. İnanın çok faydalarına müşahade etmiş bulunuyorum. Rabbim ümmet-i muhammed e sabrı cemiller ihsan buyursun.Kur an-ı azimüşamın yolundan asla ayırmasın ve aşkını kalplerimize nakşeylesin.
  En kalbi saygı ve muhabbetlerimle.01.temmuz.2013
  KAYA ZEKERİYA.

 11. vakıa suresinin hürmetinue nail
  oluruz inşallah

 12. allah razı olsun bende yeni okumaya başladım inşallah allah herkese okumayı nasip eder allaha emanet olun

 13. Selam bu sure yanlizca maddi sikinlar icinmi okunur?

  • Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) efendimzi bu sure için Zenginlik Suresi tanımlamasını kullanmış olduğunu düşünürsek genellikle maddi sıkıntılar için okunur ancak yukarıda da belirtildiği üzere diğer sıkıntılar içinde okunur.

 14. vakıa sursini hergün okudum ve yüce rabbim bana her istediğimi verdi.gerçekten mucizelerle dolu bir suredir.ne kadar okursanız allah o kadar okuduğunuz doğrultudaki sıkıntılarınızı kesinlikle yok eder.yüce rabbim herşeye kadirdir.onun yüceliğinden şüphe yoktur.

 15. Ben bu sureyi okudum ve çok faydasını gördüm allah herkese nasip etsin

 16. Cok Tesekkur Ederim ! Yani gercekten ALLAH sizden razi olsun …

 17. allah sizlerden razı olsun mevla bu surelere nail olmamızı hepimize nasip etsin ALLAHA EMANET OLUN

  • ben 3 ay öncesine kadar öyle sıkıntılara düşmüştüm ki ne yapacağımı bilemez haldeydim taki rahmetli dedemin yırtılmış bir sureler kitabı vardı kitaplarımı karıştırırken buldum onu öylesine sayfaları karıştırmaya başladım inanmaz yaşamayan belki ama vakıa suresini çoğu sureyi bilmeme ve namaz kılmama rağmen duymadım desem yalan olmaz duydumsa bile farketmemişim çok dikkatimi çekti önce surenin sırlarına dair bir metin okudum buradakilere paralel hatta aynı da olabilir bir anda şok oldum yeni evlenmiştim ve ciddi sıkıntılarla boğuşuyordum ne yaparım ne ederim iş yok güç yok derken sureyi o gece okudum ilk okuduğumda zorlandım çok ağır kelimeleri vardı lakin bikaçgünde söktüm ve sürekli okumaya başladım derken netten telefondan sürekli boş kaldıkça dinlemeye başladım ya yok böyle bir rahmet o kadar borcum var lakin dünya ayağıma geliyor borçlar ödeniyor cebimde sürekli param var buz dolabımız bomboştu şuan yer yok malzeme koymaya ben öyle bir inandım ki onun hakikatine muhteşem bir iş buldum arkadaşlara para bile verir oldum ya allahım sen ne muktedirsin yolumda hiç engel kalmadı kredilerim falan vardı ödeniyor bir şekilde artık o kadar huzurluyum ki bir ara intiharı bile düşünmüştüm ben ne aptalım ki 30 yaşına kadar bu sureyi keşfedememişim ve şimdi benim hayatımın suresi hem sadece ben bu dünya da değil ahiret günüde bizi çok rahatlatacağına inaanarak okuyorum elbette bütün sureler yüce ve değerli lakin ben vakıa suresinden sonra kendimden geçtim allahı yar yar diyorum ya kardeşler bütün mülk allahındır biz ona yöneldikten sonra o her şeyi veriyor iş samimiyette bitiyor ve kul sıkışmayınca hızır yetişmiyor

   • bende namazlarımdan sonra devamlı okuyorum allah kabul etsin. yeni bir iş yeri açtım vakıayı ergün okuyorum ama iş için içimdeki korkuyu atamıyorum ve ümitsiziğe kapılıyorum

    • fatoş hanım,

     İş konusunda rızık konusunda endişe içinde olmayın. Bilakis Allah’u Teala rızka kefilim demiştir. Siz helale ve harama, farz ibadetlerinizi aksatmamaya ve bolca sadaka vermeyi aksatmadığınız müddetçe rızkınız gerilemez. Aksine artar.

     Selam ve dua ile

    • berilsu@mynet.com

     kardeşim vakıa suresini kaç gün okudunuz iş kurdunuz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top

108 Sorgu Yapıldı.0,179 Saniyede Oluşturuldu.