SURELERİN SIR VE FAZİLETLERİ
Anasayfa | Kuran Hakkında | Surelerdeki Sırlar | Secde Suresinin Fazileti, Sırları ve Duaları
Secde Suresinin Fazilet ve Sırları
Secde Suresinin Fazilet ve Sırları

Secde Suresinin Fazileti, Sırları ve Duaları

Secde Suresinin Fazilet ve Sırları

Secde Suresinin Fazilet ve Sırları

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim evinde Secde suresini okursa, üç gün evine şeytan giremez." (1)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim yatsıdan sonra Mülk ve Secde surelerini okursa, bu iki sureyi Kadir gecesinde okumuş gibi sevap almış olur." (2)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "O ikisi (yani Secde Suresi ile Mülk suresi) Kuran’daki her sureden altmış derece üstün kılındı."(3)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Secde ve Tebareke surelerini okumadıkça uyumazdı.(4)
 • Halid bin Ma’dan (Radıyallahu Anh) şöyle dedi:
  – Kurtuluşa götüren "Secde suresini" çok okuyun.Çünkü bana ulaşan habere göre, adamın biri yalnız ve yalnız bu Secde suresini okur ve başka sureleri okumaya vakti kalmazmış O, günahları da çok olan biriymiş. Okuduğu bu secde suresi hayattayken kendisini okumuş olan o kimseye şefaatçi olmak üzere Allah’u Tealaya şöyle yalvarmış:

  -"Ya Rabbi! Bu kulunu bağışla. O beni çok okurdu. Allah’ım, eğer ben senin Kitab’ından değilsem beni ondan sil!" diyerek mücadelede eder. O, kuş misali kanadını onun üzerine gerer. Böylece ona şefaat edip onu kabir azabından korur. Allah’u Teala bu surenin şefaatını kabul etmiş ve şöyle buyurmuştur:

  -"Kulumun her günahına karşılık bir sevap yazın ve derecesini bir derece yükseltin."(5)

  Bu haberin benzeri Tebareke Suresi hakkında da vardır. Bu sebeple (Halid (Radıyallahu Anh) bunları okumadıkça gecesini geçirmezmiş.

Rivayet edildi ki:

 • Kabir azabından korunur.
 • Bu sureyi okuyanın kalbinde ve kabrinde büyük bir nur olur.
 • Münker ve Nekir meleklerinin dehşetinden kurtulur.
 • Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in seferde bile terk etmediği bir sünneti işlemiş olur.
 • Secde suresini kıyamet gününde mahşer yerine iki kanatlı olarak gelir. Bu sure-i şerifeyi okumayı adet haline getiren kimseyi mahşer yerinin şiddetli hararetine karşı gölgeler. Mahşer halkını sıcaktan kavuran ve herkesin tepesinin üzerine yaklaşan güneşe Secde suresi şöyle der:" Ey güneş! Benim sakladığım kimseye ışığını iletmek için asla yol bulamazsın."
 • Sebebi bilinmeyen hastalıklar ve baş ağrıları için şifa olur.
 • Secde suresinin 7-9. ayetleri cam bir kap içerisine yazılıp, zemzem suyu ile doldurulur, her gün o sudan çocuklara içirilir ve yediği yemeklere katılırsa, bu çocuklar Allah’ın yardımıyla daha güzel gelişir ve hastalıklardan da korunur.

Dipnotlar (Kaynaklar)

 1. Deylemi Müsnedül-Firdevs 5/15
 2. Tirmizi, Fedaiü’l-Kur’an, 8
 3. Darimi Fedaü’l-Kuran, 19, no3415
 4. Tirmizi, Fedaiü’l-Kuran,9: Darimi, Fedaiü’l-Kuran, 19: Ahmed bin Hanbel, Müsned, 3/340: Hakim, Müstedrek, 2/412: İbni Sunni 251
 5. Darimi, Fedailü’l-Kuran, 19, no.3411, 3413

Başa Dön

Kuran-ı Kerim ile ilgili bir önceki Lokman Suresinin Fazileti, Sırları ve Duaları başlıklı konuda hastalıklar, Kıyamet ve Kuranın Fazileti hakkında bilgiler ve videolara yer verilmektedir.

Bir yorum

 1. Allah razı olsun kurban secde suresi’nden sonraki sureler eklenmemiş ne zaman eklenecek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İhlas Suresi'nin Fazilet ve Sırları

İhlas Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: “Sizden herhangi bir kimse bir gecede Kuran’ın üçte birini okumaktan aciz ...

Kevser Suresi'nin Fazilet ve Sırları

Kevser Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Kim Kevser suresini okursa, Allah’u Teala ona cennet nehirlerinden su içirir. Kulların her bir ...