SURELERİN SIR VE FAZİLETLERİ
Anasayfa | Kuran Hakkında | Surelerdeki Sırlar | Rum Suresi Fazilet ve Sırları
Rum Suresinin Fazilet ve Sırları
Rum Suresinin Fazilet ve Sırları

Rum Suresi Fazilet ve Sırları

Rum Suresinin Fazilet ve Sırları

Rum Suresinin Fazilet ve Sırları

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Rum suresini okursa, Yerde ve gökte Allah’ı tesbih eden tüm meleklerin sayısı ile beraber o kişiye on sevap verilir." (1)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Rum suresinin 17-19. ayetiyle, Saffat suresinin son 3 ayetini her namazdan sonra okursa, gökteki yıldızların, yağmur damlalarının, ağpaç yapraklarının, yerdeki toprakların sayısınca kendisine sevap yazılır. öldüğünde ise kabrinde her iyiliğine karşı on sevap daime kendisine ihsan edilir."(2)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bir kere Ashabına: "Allah’u Teala’nın Halil’ine niçin vazifelerini tastamam yapan İbrahim diye isim verdiğini size haber vereyim mi? Çünkü O, her sabah-akşam (Rum suresinin 18-19. ayetlerini okuyordu."(3)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim sabahladığında, Rum suresinin şu 3 ayetini okursa o gün yapamayacağı bütün hayırların sevabına ulaşmış olur. Akşamladığında bu ayetleri okuyan kimse ise, o gece yapamayacaklarına yetişmiş olur."(4)

Rivayet Edildi ki:

 • Düşmana galip olmak ve kalbine korku salmak için Rum suresinin 59-60 ayeti yazılır ve sık sık okuınur.

Dipnot ve Kaynakçalar

 1. Kadı Beyzavi, Beyzavi Tefsir (Envarut-Tenzil ve Esrarut Te’vil) 2/214
 2. İsmail Bursevi, Ruhu’l-Beyan (3/12; İmam Nesefi, Nesefi3 3/269
 3. Heysemi, Mecme’uz-zevaid, 10/120
 4. Abu Davud, Edeb, 5076

  Yukarı Dön

Kuran-ı Kerim ile ilgili bir önceki Ankebut Suresi Fazilet ve Sırları başlıklı konuda Ankebut, Ankebut Suresi ve Ankebut Suresinin Fazileti hakkında bilgiler ve videolara yer verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İhlas Suresi'nin Fazilet ve Sırları

İhlas Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: “Sizden herhangi bir kimse bir gecede Kuran’ın üçte birini okumaktan aciz ...

Kevser Suresi'nin Fazilet ve Sırları

Kevser Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Kim Kevser suresini okursa, Allah’u Teala ona cennet nehirlerinden su içirir. Kulların her bir ...