SURELERİN SIR VE FAZİLETLERİ
Anasayfa | Kuran Hakkında | Surelerdeki Sırlar | Nur Suresinin Fazilet ve Sırları
Nur Suresinin Fazilet ve Esrarı
Nur Suresinin Fazilet ve Esrarı

Nur Suresinin Fazilet ve Sırları

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Erkeklerinize Mâide Suresini, Kadınlarınıza da Nur Suresini öğretiniz.” (1)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Nur suresini okursa, geçmişte ve gelecekte olan müminler sayısında Allah’ü Teala kendisine on hasene verir.(2)

Nur Suresinin Fazileti ve Sırları Hakkında Rivayetler

 • Bu sureyi okuyan kimse, vesveseden kurtulur, imanı kemale ulaşır.
 • Dil ile yapılan günahlardan kurtulmak için, Besmele ile beraber Nur suresinin 16-18. ayetleri okunmaya devam edilir.
 • Kadınlara karşı şehevi duygular besleyen kişiye, Nur suresinin 33. ayeti bir kağıda yazılır, yazılar silininceye kadar bekletilip o sudan içirilir veya o su yemeklere katılırsa, Allah’ın yardımıyla o kötü huylarından kurtulur.
 • Her kim, Perşembe ve Cuma günü oruç tutar, Cuma günü ikindi namazından önce Yasin-i şerif, ikindi namazından sonra da Kehf suresini, Nur suresinin 35-38. ayetleri ile beraber okur ve bu ayetleride üzerinde taşırsa, Allah’u Teala rızkına genişlik verir, isteklerine nail olur.
  Okunacak ve üzerinde taşınacak ayetler Nur Suresi 35-38 arası ayetlerdir. (Allah’u nurussemavati… ile başlayıp Bi ğeyri hisab ile biten 4 ayet)
 • Göz ağrısı çeken kişi, Ayet’ül-Kürsi ile beraber Nur suresinin 35. ayetini okuyup dua ederse, Allah’u Teala’nın yardımıyla şifa bulur.

Dipnotlar (Kaynaklar)

 1. Suyuti, Câmi’ussağir, 4/328, no.5482;Beyhaki, Şü’abül-İmân
 2. Kâdı beyzavi, Beyzafi Tefsir (Envarut-Tenzil ve Esrarut-Te’vil) 2/98

Başa Dön

Kuran-ı Kerim ile ilgili bir önceki Mumin Suresi Türkçe Meali başlıklı konuda Mumin, Mumin Suresi ve Mumin Suresinin Türkçe Meali hakkında bilgiler ve videolara yer verilmektedir.

2 yorum

 1. Selamun Aleyküm, sayın admin rivayetlerde Okunacak ve üzerinde taşınacak ayetler şunlardır; bu yazıdan sonra ayetlerin yazılı olması lazım sanırım unutuldu, o kısım eksik gibi. Hayır Ramazanlar. Allah (c.c.) razı olsu bu güzel siteyi hazırladığın için.

  • Ömer Bey,

   Belirttiğiniz durum için çok teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeyi yaptık Nur suresi 35-38 ayetleridir.

   Selam ve Dua ile

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İhlas Suresi'nin Fazilet ve Sırları

İhlas Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: “Sizden herhangi bir kimse bir gecede Kuran’ın üçte birini okumaktan aciz ...

Kevser Suresi'nin Fazilet ve Sırları

Kevser Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Kim Kevser suresini okursa, Allah’u Teala ona cennet nehirlerinden su içirir. Kulların her bir ...