SURELERİN SIR VE FAZİLETLERİ
Anasayfa | Kuran Hakkında | Surelerdeki Sırlar | Kalem Suresi’nin Fazilet ve Sırları
Kalem Suresinin Fazilet ve Sırları
Kalem Suresinin Fazilet ve Sırları

Kalem Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Kalem Suresinin Fazilet ve Sırları

Kalem Suresinin Fazilet ve Sırları

  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Kalem Suresini okursa, Allah’u Teala, ahlaklarını güzel yaptığı kişilerin sevabını ona verir."(1)

Rivayet Edildi ki:

  • Zalimin zülmünü, fesat edenlerin fesadını önlemek ve kötülüklerinden korunmak için okunur.
  • Şerden korunmak ve her murada nail olmak için 10 defa okunmalıdır.
  • Zihin açıklığı için ilk 5 ayeti okunur.
  • Vücutta oluşan yara ve çıbanlara karşı aşağıdaki ayetler 7 kere okunmalıdır. Kalem suresinin 16-19. ayetleri 1 kere okunmalı, 20. ayeti de 7 kere tekrarlanmalıdır.
  • Alimler nazar değmelerine karşı Kalem suresinin 51-52. ayetlerini okumuşlar ve okunmasını tavsiye etmişlerdir.Nazar değen kimseye 7 kere okunursa, Allah’u Teala’nın izniyle şifaya kavuşur. Eğer hastanıon durumu kötü ise, 10, 40 veya 100 defa okunup hastaya üflenir veya suya okunarak içirilir ve hastanın vücuduna sürülürse, hasta şifa bulur.
  • Hasetçilerin kıskançlıklarından korunmak ve aç gözlü insanların kötü bakışlarından zarar görmemek için bir kağıt üzerine besmele yazdıktan sonra Kalem suresinin 51-52. ayetlerini 25 defa yazıp üzerinde taşımalıdır.

Dipnot ve Kaynaklar

  1. Kâdı Beyzâvî, Beyzâvi Tefsir (Envârut-Tenzîl ve Esrârut-Te’vil), 2/519

Kuran-ı Kerim ile ilgili bir önceki Tebareke (Mülk) Suresinin Fazilet ve Sırları başlıklı konuda göz ağrısı, kabir ve kabir azabı hakkında bilgiler ve videolara yer verilmektedir.

2 yorum

  1. Çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizlerden. Bugün ilk defa bir arkadaşımdan duydum bu sureyi ve zihni açtığını sınavlarda iyi olabileceğini söylemişti ve ilk 5 ayetin zihni açtığı hakkında bilgi verilmiş ve inşallah başkalarıda yararlanır. Rabbim razı olsun bu yaptığınız hizmetler için. inşallah cennete gidersiniz azapsız olarak ve Rabbim her işinizi hayırlı etsin ömür boyu hayırlı güzel ve gönlünüzden geçen iyi bir yaşam sunar sizlere inşallah yüce Mevla.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İhlas Suresi'nin Fazilet ve Sırları

İhlas Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: “Sizden herhangi bir kimse bir gecede Kuran’ın üçte birini okumaktan aciz ...

Kevser Suresi'nin Fazilet ve Sırları

Kevser Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Kim Kevser suresini okursa, Allah’u Teala ona cennet nehirlerinden su içirir. Kulların her bir ...