İsra Suresinin Fazileti ve Sırrı

 İsra Suresinin Fazileti ve Sırrı

İsra Suresinin Fazilet ve Sırları

İsra Suresinin Fazilet ve Sırları
İsra Suresinin Fazilet ve Sırları

İsra Suresinin Fazileti Hakkında Hadisi Şerifler

 1. Hz. Aişe (Radıyallahü Anha) buyuruyor ki: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) İsra ve Zümer surelerini okumadan uyumazdı. (1)
 2. Abdullah ibni Abbas (Radıyallahu Anhüma) şöyle demiştir: "İsra suresindeki (sonundaki) secde ayetini okuduğunuz zaman, sakın ağlamadan önce secdeye varmayın. eğer her hangi birinizin gözü ağlamazsa bile mutlaka kalbi ağlasın." (2)

İsra Suresinin Sırları Hakkında Rivayetler

 1. İsra Suresinin 45. ayeti hakkında rivayet edildi ki:
  • Hilecilerden korunmak için okunur. Misk ve safranla yazılarak suyun içine konup, dili tutulanlara içirilirse, şifa bulur.
  • Allah’u Teala bu ayeti okuyana, yerler ve dağlar gibi sevaptan ecir yazar.
  • Bu ayet okunan eve hırsız veya bir âfât girmez.
  • Cinlenmiş biri için pamuklu bezin bir yüzüne İsra suresinin 45. ve 46. ayetleri diğer yüzüne Kaside-i Bürde’nin 84. ve 85. beyitleri yazılıp, yakılarak dumanı koklatılırsa Allah2ın izniyle şifa bulur.
  • Kurtubi tefsirinde İsra suresinin 45. ayetinde şöyle zikredildi: "Ebu Bekir Sıddık (Radıyallahü Anha)’nın kızı Esma (Radıyallahü Anha) demiştir ki: "Tebbet suresi nazil olunca. Harb’in kızı olan Ebu Leheb’in eşi, ümmü cemil, elinde büyükçe bir taş olduğu halde dinin aleyhinde bağıra bağıra öteden beri geliyordu. Bu sırada Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Mescitte oturuyordu. Hz. Ebu Bekir (Radıyallahü Anha)’de yanında bulunuyordu. Hz. Ebu Bekir, o şirret kadının gelmekte olduğunu görünce buyurdu ki:
   -"Ey Allah’ın Resulü! O bu tarafa doğru gelmekte, korkarım ki sizi görür ve bir saldırı da bulunur." Rasulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
   -"O beni göremez" buyurdu ve İsra suresinin 45. ayetini okudu.
   derken şirret kadın gelip. Hz. Ebu Bekir’in ta karşısında durdu. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i göremedi
   ve dedi ki:
   -"Ey Ebu Bekir! Haber aldığıma göre arkadaşın beni hicvediyormuş!" Hz. Ebu Bekir (Radıyallahü Anh):
   -"Hayır!" Şu Beyt-i Muazzama’nın Rabbine yemin ederim, seni hicvetmedi" buyurdu. Kadın bunun üzerine:
   -"Kuryş iyi bilir ki, ben onların efendilerinin kızıyım" diyerek dönüp gitti.
 2. İsra Suresinin 80. Ayeti hakkında rivayet edildi ki:
  • Kötülüğünden korkulan bir kişinin yanına girmeden önce okunursa, kötülüğünden korunur.
  • Bir şehre girildiğinde oradaki kötülüklerden emin olmak, oranın hayırlarına ve bereketlerine ulaşmak ve orada Allah’tan bir dost ve yardımcı bulmak için okunur.
 3. İsra Suresinin 82. ayeti hakkında rivayet edildi ki bir şeyini kaybeden kişi, kaybettiği şeyin yerini öğrenmek isterse veya merak ettiği bir şeyin hakikatini (bu haram şeyler olan karı koca, aile ve bir müminin vb. sırrı, gizli işleri, mahremiyeti vb. değildir) öğrenmek isterse, temiz bir kağıt üzerine yukarıdaki ayeti kerimeyi yazıp da yastığının alştına koyar ve sürekli tekrarlayarak sağ tarafı üzerine yatarsa, rüyasında o şey gösterilir.
 4. İsra Suresinin 105-106. ayetleri hakkında rivayet edildi ki:
  • Hasta kişi, elini ağrıyan yerin üzerine koyup şifa olacağına inanarak İsra suresinin 105. ayetini okursa, Allah’ın izniyle ağrıyan yere şifa olur.
  • Manevi sıkıntısı olan bir kişi, bu hastalığından kurtulmak için on (10) gün oruç tutar, helal olan gıdalarla iftar etmeye çalışır, yatsı namazından sonra İsra suresinin 105-106. ayetlerini bir bardak zemzem suyuna 10 defa okuyup o sudan içer ve yıkanırsa, Allah’ın izniyle hastalığına şifa olur.
 5. İsra Suresinin 110-111. ayetleri hakkında rivayet edildi ki:
  • Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim sabah akşam İsra Suresinin son iki ayetini (110-111) okursa, o gün ve gece kalbi ölmez." (3)
  • Kişinin Yatmadan evvel A’raf suresinin 54-56 ayetleri ile İsra suresinin son iki (110-111) ayetleini okuması müstehaptır. Zira bu ayetleri okuyup da uygulayanların elbiselerinin içine, onları, korumakla görevli bir melek girerek kendileri için istiğfar edeceği bildirilmiştir. (4)
  • Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e borçtan (dolayı) şikayet eden bir kimseyeİsra Suresinin 111. ayetini okumasını tevsiye etti.

   Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bir kişi gelerek:
   -Ey Allah’ın Resulü! Benim çok borcum var, bir gün olsun borçtan kurtulamadım, der. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’de ona şöyle cevap verir:
   -"İsra Suresi’nin son ayetini çok oku ve her okuyuşun sonunda üç defa "tevekkeltü ‘alel-hayyillezi la yemutü" söyle! Allah’u Teala seni borçtan kurtarır."(5)

  • Abdulmuttalib oğullarından konuşmaya başlayan her çocuğa Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) İsra suresinin 111. ayetini öğretirdi.
  • Her kim İsra suresinin 111. ayetini okursa, Allah’u Teala yeryüzü ve dağlar kadar ecir sevap yazar.

Dipnotlar

 1. Tirmizi, Fedâilü’l-Kur’ân, 21
 2. Gazali, İhya, Fedailül-Kur’an, 1/284
 3. Ali Müttaki, Kenzü’l-Ummal, 1/574, no.2594
 4. Zebidi, İthaf, 5/161
 5. Ebu Leys Semerkandi, Tefsirul Kur’an, 4/64

8 Comments

 • Sa otizmli çocuklar için isra suresi yazılıp suda silinip içirilirse Allah’ın izniyle şifa bulur diye bir şey duydum dormudur. Öyle ise kendim yazsam olur mu ve nasıl bir kalemle yazmak gerekir.

  • aleykum selam,

   Bunu ilk defa duydum doğruluğunu teyit edemem ama yazabilmeniz için internetten safran mürekkebi ve bunun kaleminden alıp kendiniz yazarak kullanabilirsiniz safrandan elde edildiği için içilmesi sorun çıkarmaz. Allah’u Teala çocuğunuza şifa nasip etsin. Size Çocuğunuzun mutluluğunu görebilmeyi nasip etsin.

 • zalimlere karşı kötü davaranlara karşı ne okumamı tavsiye edrsiniz.
  yönetici içinde zordurumda kalıyoruz…çaresiz.

  • Ayet’ül Kürsi, Felak ve Nas Sureleri yeterlidir. Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) efendimiz Felak ve Nas Suresi nazil olunca korunmak için başka bir dua ve sure okumayı bırakmıştır.

 • sayın hocam örnekde verilen Nur suresinin 35-38. ayetleri ile beraber okur ve bu ayetleride üzerinde taşırsa, Allah’u Teala rızkına genişlik verir, isteklerine nail olur.
  nur süresi 35-38 sadece ikisi mi yokada 35-36-37-38 mi ? böyle verilen ayet sayılarında ardaki ayetlerde var mı yok mu?

  sygılar.

  • Yusuf bey yorumunuz için teşekkür ederim,

   belirtmiş olduğunuz duruma gelince eğer nur suresi 35 ve 38. ayetler diye yazılmışsa sadece 35 ve 38. ayetler geçerli ancak arada 35-38 gibi (-) tire işareti varsa 35 dahil ayetten başlayıp 38 dahil ayete kadar 35-36-37-38 şeklindeki ayetlerin tümü demek oluyor.

   Umarım açıklayıcı olmuştur.
   Selam ve Dua ile

   • teşekürler ALLAH razı olsun…çok güzel faydalı bir siten var hocam ilginiz için teşekürler..sayın hocam ben çiftçiyim tohum ekerken ve mahsülleri korumak ve berketlendirmek için ayet ve dualar veya bir öneriniz var mı..
    saygılarımla…

    • yusuf bey, Allah’u teala Cem’i Cümlemizden razı olsun,

     İmam Kurtubi(Rahimehullah) buyuruyor ki: “Tohum ekerken E’uzü Besmele den sonra Vakı’a suresinin 66 ve 67 ayetleri ile “Allah’ım! Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e rahmet indir ve bizi bu ekinin meyvesi ile rızıklandır, zararlarından uzak kıl. Hem de bizi nimetlerine şükredicilerden eyle.” manasına gelen aşağıdaki resimde ki duayı okumanızda fayda bulunuyor.

     Tohum Ekerken Okunacak Dua

     Selam ve Dua ile

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir