SURELERİN SIR VE FAZİLETLERİ
Anasayfa | Kuran Hakkında | Surelerin Faziletleri | Hâ-Mîm İle Başlayan 7 Surenin Fazileti
Hâ-Mîm İle Başlayan 7 Surenin Fazileti

Hâ-Mîm İle Başlayan 7 Surenin Fazileti

Ha-Mim Surelerinin Faziletleri

Ha-Mim Surelerinin Faziletleri

Kuran-ı Kerim’de “Ha-Mim” ile başlayan 7 sure vardır. Bu sureler: Mü’min (Gafir) Suresi, Fussilet Suresi, Şura Suresi, Zuhruf Suresi, Duhan Suresi, Casiye Suresi, Ahkaf Suresi. Bu sureleri okumanın fazileti hakkında bazı hadisi şerifler:

 • Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Ha-mim ile başlayan sureler Cennet bahçelerinden bir bahçedir.” (Kynk.-1)
 • Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kuran-ın Ha-Mim ile başlayan sureleri yedidir. Cehennemin kapıları da yedidir. Her Ha-Mim,gelip cehennemin bir kapısına durur ve: ‘Ya Rabbi! bana inanıp iman etmiş ve beni okumuş, okumaya devam etmiş olan bu kulunu, (cehennemin) bu kapısından içeri sokma‘ diye yalvarır durur.” (Kynk.-2)
 • Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her şeyin bir özü vardır. Kuran’ın özü ise, “Hâ-mîm’lerdir.”
 • Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Cennetin yüce makamlarına yükselmeyi arzu eden kimse ‘Hâ-Mîm’leri okusun'”
 • Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Eğer düşman ansızın saldırırsa, (onlardan korkmayın ve) ve şöyle deyin:” ‘Hâ-mîm. Lâ Yünsarûn’ (Kynk.3)
 • Abdullah İbn Mesud (r.anh) buyurdu ki: “Hâ-Mîm’ler Kuran-ı Kerimin Süsüdür.
 • Rivayet edildi ki: “Hâ-Mîm’lerin hepsini birden okuyup, bir kap içindeki suya üflenerek içilmesinde maddi ve manevi hastalıklara şifadır.”

Dipnotlar

 1. Suyutî, Câmi’ussağir, 3/422, no.3852
 2. Suyutî, Câmi’ussağir, 3/422, no.3853; Beyhakî, Şü’abül-İmân
 3. Tirmizi, Fedâilü’l-Kur’an, 1605

Kuran-ı Kerim ile ilgili bir önceki Ayete'l-Kürsi'deki Sırlar Hakkında başlıklı konuda Allah, ayetel kursi ve bakara hakkında bilgiler ve videolara yer verilmektedir.

2 yorum

 1. temel dağdelen

  Merhaba, rüyamda Musa (Aleyhisselam), İbrahim (Aleyhisselam) ve Resullullah (Salallahu Aleyhi ve Sellem)’i gördüm bana ha nın Yaratan mim’in Musa (Aleyhisselam)’ı İbrahim (Aleyhisselam)’ı ve Muhammed (Salallahu Aleyhi ve Sellem)’i özetlediği söylendi. Yine de en iyisini, Rabbim bilir. Saygılar

 2. Merhaba,

  Ben kaç zamandır Ha-mim iel başlayan sureler hakkında araştırma yapıyordum bu şekilde sırları ve faziletleri ile ilgili çok memnun oldum. sağolun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top

80 Sorgu Yapıldı.0,515 Saniyede Oluşturuldu.