SURELERİN SIR VE FAZİLETLERİ
Anasayfa | Kuran Hakkında | Surelerdeki Sırlar | Duhan Suresi’nin Fazilet ve Sırları
Duhan Suresi'nin Fazilet ve Sırları
Duhan Suresi'nin Fazilet ve Sırları

Duhan Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Duhan Suresi'nin Fazilet ve Sırları

Duhan Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim cuma gecesi Duhan Suresini, ona inanarak ve onun doğru olduğunu kabul ederek okursa, sabaha bağışlanmış olarak ulaşır"(1)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Kim cuma gecesi Duhan Suresini okursa, o, sabaha bağışlanmışolarak ulaşır ve (ahirette) iri gözlü hurilerle evlendirilir!"(2)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Cuma akşamı Duhan Suresini okuyanın geçmiş günahları bağışlanır."(3)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Bir gece içerisinde Duhan suresini okuyanın geçmiş günahları affedilir."(4)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Bir gece içerisinde (bir rivayette ise Cuma gecesinde) Duhan Suresini okuyana sabaha kadar 70.000 melek istiğfar eder (okuyan kimsenin günahlarının affedilmesi için Allah’a dua ederler)."(5)
 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Duhan Suresini Cuma günü yahut gecesi okursa, Allah’u Teala o kimse için cennette bir köşk bina eder."(6)

Rivayet Edildi ki:

 • Bu sureyi her gün okuyan, kıyamet gününün korku ve dehşetinden korunur. Dünya hayatında da herkes tarafından sevilir.
 • Mahkemede kendisi hakkında yalancı şahitler tutulup, mahkum ettiririlmek istenen kişi, Duhan Suresinin 51-59. ayetlerini beyaz bir bez üzerine yazıp üzerinde taşımalıdır.

Dipnot ve Kaynaklar

 1. Darimi, Fedailü’l-Kur’an, 22, no.3423; Tirmizi, Fedailül-Kur’an 7.
 2. Darimi, Fedailü’l-Kur’an, 22, no.3424; Tirmizi, Fedailül-Kur’an 8
 3. Darimi, Fedailü’l-Kur’an, 7; Suyuti, Cami’ussağir, 6/200, no.8939
 4. Zebidi, İthafü’s-sâde, 5/154
 5. Tirmizi, Fedailül-Kur’an 8; Ahmed bin Hanbel, Müsned, 1/121; Suyuti, Cami’ussağir, 6/200, no.8938; Beyhaki, Şü’abül-İmân, 2/484
 6. Zebidi, İtfâfü’s-sâde, 3/296; Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebîr, 8, 316

Kuran-ı Kerim ile ilgili bir önceki Zuhruf Suresi'nin Fazilet ve Sırları başlıklı konuda Cennet, karı koca ve kısmet hakkında bilgiler ve videolara yer verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İhlas Suresi'nin Fazilet ve Sırları

İhlas Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: “Sizden herhangi bir kimse bir gecede Kuran’ın üçte birini okumaktan aciz ...

Kevser Suresi'nin Fazilet ve Sırları

Kevser Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Kim Kevser suresini okursa, Allah’u Teala ona cennet nehirlerinden su içirir. Kulların her bir ...