Asr Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 Asr Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Asr Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim Asr suresini okursa, Allahü Teala onun günahlarını affeder, hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden olur.”(1)
 • Ebu Huzeyfe (Radıyallahu Anh) buyurdu ki: “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in Ashabından iki kimse karşılaştıklarında, biri diğerine Asr suresini okumadan ayrılmazlardı. Sonra biri diğerine selam vererek ayrılırlardı.”
 • İmam Şafii (Rahimehullah) buyurdu ki: “Kur’an-ı Kerim’den başka hiçbir sure nazil olmasaydı, şu pek kısa olan Asr suresi bile insanların dünya ve ahiret saadetlerini temine yeterdi. Bu sure, Kur’an-ı Kerim’in bütün ilimlerini içine alır.”

Rivayet Edildi ki:

 • İç hastalıkların tedavisi için yazılarak suyu içirilir, 70 defa okunur.
 • Bir kimse bu sureyi dört ayrı kağıda yazar, korumak istediği yerin dört bir köşesine koyarsa, Allah’u Teala o yeri felaketlere karşı korur.
 • Her kim bu sureyi okumaya devam ederse, Kıyamet gününde Ashab-ı Kiram ile beraber olur.

[tabs type=”vertical”]
[tabs_head]
[tab_title]Asr Suresi Ok Takipli Dinle[/tab_title]
[tab_title]Asr Suresi Kıraatli Türkçe Meali[/tab_title]
[tab_title]Asr Suresi Kıraatsiz Türkçe Meali[/tab_title]
[tab_title]Asr Suresini Öğren Dersimiz Kuran-ı Kerim[/tab_title]
[tab_title]Asr Suresini Öğren – Nihat Temel İle[/tab_title]
[tab_title]Online Asr Suresi Oku[/tab_title]
[/tabs_head]
[tab]http://www.youtube.com/watch?v=gLu3l3vpfPk[/tab]
[tab]http://www.youtube.com/watch?v=edm3GrC_Xmo[/tab]
[tab][/tab]
[tab]http://www.youtube.com/watch?v=Gobj8UXFx0E[/tab]
[tab]http://www.youtube.com/watch?v=KzBulQUMngY[/tab]

[tab]Ahmed Hüsrev Hattı ile Asr Suresi Oku

1.Bilgisayar Hattı İle Asr Suresi Oku

2. Bilgisayar Hattı İle Asr Suresi Oku

Hafız Osman İle Asr Suresi Oku

Hamid Aytaç Hattı İle Asr Suresi Oku

Tecvid Tevafuklu Hat İle Asr Suresi Oku[/tab]
[/tabs]

Dipnot ve Kaynaklar

 1. Kâdı Beyzâvî, Beyzâvi Tefsir (Envârut-Tenzîl ve Esrârut-Te’vil), 2/660

4 Comments

 • Esselamu Aleykum, Syn Hocam hayırlı günler dilerim..
  Sitenizden çok istifade ettim. Özellikle surelerin fazileti hakkında paylaştığınız kaynakları ile yer alan Hadisi şerifler mükemmel olmuş. Allah razı olsun diyorum…! Ve pek çok yerde bu Surelerin faziletlerini paylaştım insanlara ulaştırmaya çalıştım..
  Size şunu sormak istiyorum. Bu surelerin fazileti ile alakalı mesela Yasin suresi fazileti yada İhlas suresi fazileti hakkında yer alan rivayettleri hangi kaynaklardan araştırıp inceliyorsunuz. Bu konuda bana hangi kitapları tavsiye edersiniz..! Yazarsanız sevinirim.. Selam ve dua ile…

  • M. İsmail Fındıklı’nın Faziletleriyle Sureler ve Dualar isimli Kitabından istifade ediyoruz. Yasin Yayınevinden çıkmaktadır.

 • sayın hocam selamünaleyküm. gerçekten faydalı bir işe imza atıyorunuz teşekürler.ALLAH razı olsun..
  sayın hocam ben çiftçiyim tohum ekerken,mahsulu korumak ve berekti için bir dua bir ayet var mı?
  mahsüllere fare ve köstebek gibi haşerelere ne yapmalıyız..
  bir de asr süresini 4 ayrı kagıda yaz deniyor biz yazmasını bilemiyoruz fotokopi gibi çogaltmalarla sahih faydalı olurmu taşınması gerlken veya bir yere konması gereken ayet ve dular..

  ayrıca tarlaya ayetlel kürsi ve 101 besmeleiyi şerifi topraga gömme sakınca var mı?
  yardımcı olursanız ALLAH razı olsun sizden…
  sayın hocam siteye iletişim bölümü açmanız mümkün mü böyle zor oluyor..
  saygılarımla.

  • VE Aleykum Selam Yusuf bey,

   öncelikle estağfirullah diyeyim, zira ben hoca falan değilim çok büyük bir ilmim de yok sadece sahih kaynaklardan insanların istifade edebileceği konularda araştırma yapıyorum. bu konuya ayrı bir yazı ile açıklık getirmeyi planlıyorum. neyse,

   başka bir yorumunuzda tohum ekerken okunacka dua yada sure var mı? demiştiniz araştırmam neticesinde bir hayli kaynak buldum ancak sadece direk tohum ekimine ait olan duayı diğer yoruma yazdım aşağıda da belirttim.

   Asr suresini yazma konusuna gelince yazabilen birinden yardım alabilirsiniz fotokopileri de kullanabilirsiniz. Ancak ikinci konuya gelirsek ayetleri gömme konusu herhalde edebe uygun bir davranış olmaz, bazı ayetleri sulama suyunda bekleterek suya karışmaları ve o şekilde tatbik edilmeleri tavsiye ediliyor onları ayrı bir yazıda belirteceğim, ancak üzerine basılma yada değersizleşme kaygısı olacağından toprağa gömmezseniz iyi olur kanaatindeyim. Onun dışında tevekkül şart zira rabbim o tohumu yeşertecek olandır. Ancak bizden normal ilmi olarak almamız gereken tedbirleri alıp gücümüzün yetmeyeceği örneğin hastalık gibi konularda Allah’a havale etmemiz en doğrusu olacaktır.

   İletişim bölümümüz elbette ki var ancak buradan cevap vermek daha faydalı olur çünkü sizinle aynı sorunu yaşayan bir başkası çözümü bulabilir.

   Selam ve Dua ile

   Tohum için olan dua,

   İmam Kurtubi (Rahimehullah) buyuruyor ki: “Tohum ekerken E’uzü Besmele den sonra Vakı’a suresinin 66 ve 67 ayetleri ile “Allah’ım! Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e rahmet indir ve bizi bu ekinin meyvesi ile rızıklandır, zararlarından uzak kıl. Hem de bizi nimetlerine şükredicilerden eyle.” manasına gelen aşağıdaki resimde ki duayı okumanızda fayda bulunuyor.

   Tohum Ekerken Okunacak Dua

   Resmi görmek için tıklayın

   Selam ve Dua ile

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir