Fatiha Suresideki Sırlar

 Fatiha Suresideki Sırlar

Fatiha Suresindeki Sırlar

Fatiha Suresindeki Sırlar
Fatiha Suresindeki Sırlar

Bir önceki yazımızda Fatiha Suresinin Faziletleri hakkında bilgi ve hadisi şerifler ile çeşitli rivayetler verilmiş olup, bu yazımızda Fatiha Suresinin Maddi ve Manevi, sıkıntı, hastalık, dert ve kederlere karşı barındırdığı sırlar madde madde anlatılmaktadır. Salih bir kalp, iman ve ihlas ile bu reçetelere uyulursa İnşaallah istifa edilecektir.

 1. Fatiha’yı Şerife’yi okumak, insanı Allah’u Teala’nın gazabından muhafaza eder.
 2. Bir kimse evine gelince önce Fatiha suresini daha sonra İhlas suresini okursa, Allah’u Teala o evden fakirliği giderir, yerine huzur ve bereketi ihsan eder.
 3. Fatiha suresini, besmele ile birlikte, bir nefeste kesintisiz olarak okuyan hakkında Allah’u Teala şöyle buyurdu:
  Keremim, varlığım, celalim ve izzetim hakkı için, her kim Besmele’i Şerif’i Fatiha’ya birleştirirse, Siz şahit olunuz ki, Ben onun günahlarını bağışladım, onun yaptığı iyilikleri kabul ettim ve kötülüklerini affettim. Onu cehennemde yakmayacağım. Onu kabir azabından, cehennem ateşinden, kıyamet gününün şiddetinden ve günün korkularından koururum. O kişi Bana, peygamberler ve velilerle beraber gelir.
 4. Bir kimse ardı ardına dört defa “El-Hamdu lillahi Rabbil’Alemin” derse beşinci olarak Allah’u Teala tarafından görevlendirilmiş bir melek şöyle karşılık verir: “Ey filanca! Şu anda Rabbin dileğini beklemektedir. Ne diliyorsan, derhal O’ndan iste!”
 5. Her gün 100 tane Fatiha okumaya devam eden, bütün kötü huylarından kurtulur; duaları kabul olunur, malı-mülkü artar
 6. Fatiha-i Şerife 40 defa yazılarak suyun içinde silininceye kadar bekletiilir. Hastanın yüzü ve elleri de aynı su ile silinirse, birçok dertten kurtulur.
 7. Geçim sıkıntısı çeken, her gün 41 tane Fatiha okur ve ardından da dua ederse, Allah’u Teala’nın izniyle muradı hasıl olur.
 8. Bir tehlike anında, 19 kere Fatiha okuyan, korunmuş olur
 9. Bir bardak suya veya yağmur suyu içine 40 defa Fatiha okunup da, ruhu sıkılan kimseye içirilirse, Allah’u Teala’nın izniyle şifa bulur.
 10. Fatiha-i Şerife Şifa niyetiyle 7 defa okunursa, tesisirini gösterir.
 11. Alimler, Fatiha suresinin iman ve yakin ile okunduğu zaman dini ve dünyevi, zahiri ve batıni bütün hastalıklara şifa olduğunu yazmışlardır.
 12. Vücudunda ağrısı olan kişi, ağrıyan yerinin üzerine elini koyup Fatiha suresini okuyup dua ederse, bi-iznillah kendisine şifa olur
 13. Her kim Fatiha suresini temiz bir kağıda yazar, zemzem su dolu kabın içine koyup içerse, kalbi hastalıklarına ve vesveseye fayda verir.

Kaynak: Faziletleri ile Sureler ve Dualar: Yasin Yay. S.139-141

3 Comments

 • selamun aleyküm bu surelerin fazilet ve sırlarında örneğin; Her kim içme suyuna İbrahim suresinin 1-4 ayetlerini okumak derken 1. ve 4. ayetler mi kastediliyor yoksa 1. ayetten 4. ayete kadar mı denilmek isteniyor şimdiden teşekkürler.

  • Sayın Kaya,

   evet 1. ayetten 4. ayete kadar demek isteniyor.

 • Allah Razı olsun. ancak devamını da bekliyoruz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir